Технически средствата по кохезионната политика могат да се използват добре, зле или за финансиране на приятели на управляващите. Това каза пред Радио „Фокус“ доц. Красен Станчев, основател на Института за пазарна икономика, преподавател в СУ „Свети Климент Охридски“. Той определи договорените над 10 млрд. евро по кохезионната политика за следващите 7 години като успех на българското правителство. Обща традиция и закономерност е, че субсидията от ЕС се използва горе-долу наполовина, уточни Станчев.
„Онова, което е характерно за кохезионните фондове е, че част от тях се използват за местно развитие и за инфраструктура. Така, както работи в момента финансирането на инфраструктурата, мисля, че там няма да може да продължава. Тоест ако някой смята, че ще може чрез една държавна фирма, например „Автомагистрали“, която няма нито средства, нито материална база, нито машини, да се получават средства без конкурс и след това да не се разпределят на подизпълнители – това няма да може да се случва. Ако не бъде променена схемата на изразходване на европейски субсидии не би било възможно да се похарчи каквато и да е част от тези средства за инфраструктура“, обясни той.
Станчев добави, че от политическа гледна точка конкуренцията на предстоящите избори у нас може да доведе до по-голяма прозрачност и по-правилно изразходване на субсидиите.