Както вече ФАКТИ неколкократно спомена, мандатът на настоящата Комисия за защита на личните данни с председател Венцислав Караджов е изтекъл преди близо две години – на 16 април 2019 година. Поради "вратичка" в Зaкoнa зa зaщитa нa личнитe дaнни обаче Караджов и колегите му продължават да заемат постовете си и да изпълняват функции. В глaвa втoрa, члeн ceдми, aлинeя втора, e зaпиcaнo размитото: "Прeдceдaтeлят и члeнoвeтe нa кoмиcиятa изпълнявaт функциитe cи и cлeд изтичaнeтo нa мaндaтa им дo избoрa нa нoвитe прeдceдaтeл и члeнoвe".
Подобни "вратички" в Закона на практика дават възможност на Министерски съвет и Народното събрание (парламентът избира новия състав по предложение на изпълнителната власт) да отлагат безкрайно процедурата по избирането на нов председател и членове. Така у обществото се пораждат сериозни съмнения дали настоящият състав не е "удобен" на властта по някакъв начин и дали при назначение на нов управляващите рискуват да поставят лица, нелоялни към установената система.
Наред с изтеклия мандат излезе и информацията за солидните бонуси, раздадени в Комисията, което наля още масло в казуса "КЗЛД". Припомняме, че по ЗДОИ (Закона за достъп до обществена информация) от неправителственото гражданско сдружение БОЕЦ ("България, обединена с една обща цел") получиха данни за раздаденото "допълнително материално стимулиране" в КЗЛД за 2020 г. Премиите са в размер на "скромните" 272 212 лева.
От източник, близък до Комисията, ФАКТИ научи, че бонусите са "солидарно" раздадени не само между членовете на ръководството ѝ (петима души, заедно с председателя, колкото са на хартия), а и на останалата част от администрацията, наброяваща 78 души, вкл. главен секретар, финансов контрольор и служители в четири дирекции. Допълнителен куриоз е, че самата Комисия е 5-членна (председател и четирима членове), но от около година е в намален състав, тъй като един от членовете е станал кмет. Така на практика работата ѝ може да се окаже блокирана и да не могат бъдат взети дадени решения по определени проблеми заради четния брой членове.
Простата аритметика сочи, че за изминалата календарна година средно на служител в КЗЛД са раздадени по близо 3300 лева годишна премия. Всичко това се е случило в условията на коронавирусна криза, при която като приоритет на държавната политиката хиляди пъти беше изтъкната стабилността на здравната система, както и подпомагането на икономиката и частния бизнес. На фона на кретащата държава в ситуацията на глобална COVID-19 пандемия 272 212 лева, раздадени допълнително в една-единствена държавна комисия в България, не изглеждат никак добре.
Според обобщени данни от официален доклад за състоянието на държавната администрация, основната ѝ щатна численост по устройствен правилник към 31 декември 2019 г. е била 142 747 щатни бройки. Близо 150 000 служители! Представете си "хранилката" – колко агенции, колко комисии, колко дирекции. При най-раздутите груби сметки, ако средно всички близо 150 000 държавни служители получат по близо 3300 лева бонус, това прави около половин милиард лева. И това при COVID-19 криза... После как да не се съмнява редовият данъкоплатец, че властта потулва успешно "баш" корупцията със законна корупция – тлъсти премии по всички етажи.