Повече от 2 часа продължи днес организираната от ВМРО и „Атака“ кръгла маса с дискусия в зала „Запад“ на Народното събрание. Тя бе на актуалната тема „Защо АЕЦ „Белене“ е полезна за България”. Целта на организаторите бе да се изложат аргументи и факти, за да могат хората да направят своя информиран избор по време на референдума. Освен политици присъстваха и експерти-енергетици, учени, сред които и двама академици. За участие бяха поканени представители от всички парламентарни групи, но само народни представители от БСП уважиха дискусията.
Тази кръгла маса е част от кампанията за референдума и подобна проява се прави за пръв път, подчерта председателят на ВМРО Красимир Каракачанов. Той изрази съжаление, че въпросът за референдума е бил опорочен и подчерта, че от много години ВМРО отстоява позиции в защита на ядрената енергетика, подкрепя нейното развитие като гарант за икономическата и енергийна независимост на България.
При откриването на дискусията председателят на „Атака“ Волен Сидеров подчерта, че това е патриотична инициатива, която цели да се подпомогне информирания избор на гражданите в полза на ядрената енергетика.
Каракачанов припомни, че през 2001 г., след като тогавашният министър-председател Сакскобурготски пое пред ЕК ангажимента за затварянето на два реактора в Козлодуй, ВМРО събра над 500 000 подписа в защита на атомната централа. Тогава реакция от властта нямаше. Смятам, че българските граждани трябва да имат възможност през 4-годишния мандат да се произнасят по особено важни въпроси като коректив, така да се чуе техния глас, коментира той.
По-нататък в изказването Каракачанов подчерта, че ядрената енергетика дава независимост на страната ни, а нейното ликвидиране ще ни вкара в капана да купуваме електроенергия от съседни страни, в това число и на Турция. Нелепо е твърдението на Мартин Димитров от парламентарната трибуна днес, че видите ли, не ни трябва ядрена енергетика, защото потреблението намалявало. Значи ли това, че България не трябва да има икономика и в следващи години, заради по-ниското потребление, попита риторично Каракачанов.
В тази първа по рода си дискусия с участие на експерти и учени се чуха различни мнения в подкрепа на развитието на ядрената енергетика. Акцентът в изказванията им, обаче беше поставен върху формулировката на въпроса в предстоящия референдум, който при преобладаващи отговори „не“ може изобщо да спре развитието на отрасъла. Затова и учените подчертаха, че участието и мнението на българските граждани е особено важно.
Бившият директор на АЕЦ „Козлодуй“ Йордан Костадинов съобщи пред присъстващите, че след инцидента в японската Фокушима МААЕ е правила обследване на всички площадки в строеж, а нашата в Белене е получила много висока оценка. Специалистът коментира, че в момента тече мощна спекулация с цифри както за строежа на АЕЦ „Белене“, така и за цената на тока, произведен там. Има различни възможности и схеми, подчерта Костадинов и допълни, че е много възможно при разумно решение и инвестиция, централата да се изплати за 11 години, а цената на тока, произвеждан там да е 15 ст.
Учените, присъстващи на кръглата маса, изразиха разочарованието си и опасението, че някой сякаш възпрепятства по време на т.нар. разяснителна кампания за референдума градивните дискусии и широките дебати.
В изказването си акад. Пламен Кандеров подчерта, че развитието на ядрената енергетика като високотехнологичен отрасъл води и до адекватно развитие на системата за обучение на специалисти. Тя се явява като влекач за много сектори в икономиката – обратното е разруха, коментира той.
Академик Георги Марков пък припомни както на присъстващите, така и на премиера, че използваната от него дума „гьол” за площадката на Белене е турска, а българската е „локва”. А ако на площадката на Белене има вода, то това е защото под нея за устойчивост като постамент са излети 20 метра бетон, който премиерът не вижда, обясниха учените. Това вероятно не е написано и във „Винету”, вметна депутат от „Атака“.
Учени от БАН също подкрепиха идеята, че ядрената енергетика е най-безопасна. Според проф. Катя Георгиева от Института по слънчево-земни изследвания към БАН, вятърните и фотоволтаичните централи влияят на климата в големи райони и нанасят непоправими щети на земеделието и природата там. В същото време цената на енергията, произведена от вятърни и фотоволтаични централи е много по-скъпа от тази, произведена от АЕЦ. Екологът Емил Георгиев също подкрепи тази теза. Той изнесе данни, че годишно 500 000 души умират заради изпаренията след изгаряне на полезни изкопаеми. Според Таско Ерменков, бивш изпълнителен директор на Агенцията за енергийна ефективност, сега председател на Гражданско сдружение "Обективна и честна истина", ако в България се построят фотоволтаични и вятърни централи, за да задоволят потреблението от ток, то хиляди километри от българската земя трябва да са във вятърни паркове. Ако това изобщо е възможно, означава, че ще загубим напълно туризма, подчерта Ерменков.
Депутатите от БСП Петър Димитров, Янаки Стоилов и Румен Овчаров също подкрепиха тезата, че без ядрена енергетика, България просто ще спре да съществува на картата на света. Според Петър Димитров централата в Белене ще се изплати за 15 години, а над 45 години ще работи на себестойност и българите ще ползват евтин ток.
Всички участници в кръглата маса призоваха на 27 януари българите да гласуват „за” развитието на ядрената енергетика у нас.