Снимки на които е вижда как се строи на плажа на защитената местност Иракли са публикувани на сайта Stopatom.org.
Според заснета от фотографа информационна табела на мястото ще бъдат вдигнати девет едноетажни и пет двуетажни бунгала, басейни и складове.
От гражданска инициатива "Да спасим Иракли" обявиха, че организират протест срещу порeдния строеж в защитената местност на 14 януари от 18 ч. 30 пред Народното събрание.
От организацията искат незабавно обявяване на Иракли, Кара Дере и Камчийски пясъци за защитени територии издаване на заповедите им за защитени зони по Натура 2000 и европейската директива за местообитанията.
Екозащитниците алармират, че заради забавянето на заповедите за обявяването на защитени местности по евродирективата за местообитанията и Закона за биоразнообразието България е пред сериозна заплаха от европейски санкции.
Писна ни от лъжи и полуобещания - от олигарси с различни политически окраски, писна ни тази игра на гонене и хващане!
За това се иска съвсем малко добра политическа воля! Дотук такава липсваше!
Нашата кауза не е Иракли, а законността, която е тъпкана от Странджа до Калиакра. От Сребърна до Банско.
Каузата ни е моралът.
Нахлузи си върху зимните дрехи бански, хвани шнорхела, или сламената шапка, ако искаш да сме заедно за морето!, призовават от организацията "Да спасим Иракли".
По-късно от пресцентъра на екоминистерството съобщиха, че министър Нона Караджова е изискала информация за екологичната процедура, проведена от РИОСВ – Бургас, с която е одобрено реализирането на инвестиционно предложение за изграждане на ваканционен комплекс в местността Кладери, землището на село Емона, община Несебър
Резултатите сочат следното:
- Територията, на която е разрешено изграждането на ваканционния комплекс, е била урбанизирана. Към датата на процедиране на инвестиционното предложение в част от имотите е имало съществуващи постройки /бивш пионерски лагер и почивна станция/. Независимо от това директорът на регионалната екоинспекция е изискал да се изготви пълен доклад по ОВОС и оценка за съвместимостта на инвестиционното намерение със зоните от Натура 2000. Процедурата е проведена изцяло съобразно изискванията на екологичното законодателство и при пълна прозрачност.
- Решението по ОВОС е издадено през август 2011 г. С него се одобрява реализирането на инвестиционното предложение, като са въведени редица условия за всички фази на изпълнението /проектиране, преди започване на строителството, по време на строителството, по време на експлоатацията/, които да гарантират опазването на околната среда и режима на зоните от Натура 2000.
- По време на изготвянето на доклада са проведени консултации с всички заинтересувани страни, осигурен е обществен достъп на Доклада по ОВОС и е проведена среща за обществено обсъждане. Не са получени възражения срещу осъществяването на инвестиционното предложение.
- Веднага след издаването му решението по ОВОС е публикувано на интернет страницата на РИОСВ Бургас - http://www.riosvbs.eu/reshenia_ovos_2011.html, но то не е обжалвано в законния срок. Сигнали и възражения срещу документа не са постъпвали до този момент нито в инспекцията, нито в централното управление на МОСВ.
Независимо че процедурата е проведена в условията на пълна прозрачност, в продължение на повече от година до този момент под никаква форма не е изказано недоволство срещу реализирането на ваканционния комплекс от страна на заинтересувани страни. Това доказва, че мотивите на инициативата „Да спасим Иракли” са тенденциозни и лишени от градивност, заключават от екоминистерството.