Ключова антикризисна мярка за намаляване на законната лихва при забавени плащания. Такова изменение на Закона за задълженията и договорите (ЗЗД) внесоха депутатите от "Демократична България" Мартин Димитров, Владислав Панев и Георги Ганев. За внасянето на законопроекта съобщи Димитров в своя Фейсбук профил.
Автор на законопроекта е Петър Славов - колега на Димитров в "Групата за натиск", а идеята дошла от Вили Лилков. Самият законопроект е написан преди години. В миналото е гласуван на първо четене, но е бил блокиран, казва Димитров. Това е добър пример, как се готви подобен важен законопроект, посочват авторите, защото в мотивите има извършено изследване на почти цялото законодателство на ЕС по темата.
"Предлагаме законната лихва при забавени плащания да бъде намалена на не повече от основния лихвен процент /ОЛП/ + 4% за гражданите и не повече от ОЛП +8% за фирмите (сега е ОЛП +10% за всички)", пише Димитров.
Защо е важно:
"Кризата ще доведе до огромен ръст на забавените плащания към банки, сметки за парно, ток, вода, плащания към мобилни оператори. В общия случай се дължи законната лихва, която в момента е толкова висока, че е санкционираща, вместо да бъде компенсираща. Ако не се вземат мерки, плащанията за лихви ще натоварят прекомерно хората и бизнеса. Държавата се превръща в съучастник в натоварването на гражданите с несправедливи и прекомерни плащания!", допълва той.
Европейската практика:
"Много европейски страни имат диференцирана законна лихва при забавени плащания за гражданите и бизнеса. Нашето проучване показва, че размерът на законната лихва в България е една от най-високите в целия ЕС. Например в Австрия законната лихва е 4% за физически лица, а в Германия е 5% + ОЛП. В Литва и Латвия е 5% и 6%, съответно, за граждани", обяснява Димитров.
"Защо няма промяна вече 20 години – на 08.06.2016 г. Мартин Димитров, Петър Славов и други народни представители в миналия парламент внасят законопроект със същото предложение - законната лихва при забавени плащания да бъде намалена на не повече от ОЛП + 4% за гражданите и ОЛП +8% за фирмите. Законопроектът минава на първо четене и след това е блокиран, защото статуквото не желае промяната!", завършва Мартин Димитров.