Българите, живеещи в чужбина, обединени в инициативата "Заедно будни", твърдо стоят зад исканията си да се въведе гласуване по пощата, електронно гласуване и машинно гласуване.
По време на вчерашното дълго извънредно заседание на Народното събрание бяха приети редица промени в Изборния кодекс, включително за машинното гласуване, но то беше ограничено само за територията на България. Най-голямата промяна обаче е промяната на пропорционалната система – тя ще влезе в сила при редовни парламентарни избори, а не а следващите предсрочни, които е твърде възможно да са съвсем скоро. По отношение на гласуването по пощата, имаше предложение на "Има такъв народ" да се направи, "ако е възможно", но засега народните представители не считат, че е възможно.
Ето какво пише в писмото на "Заедно будни":
Вие сте избраниците на народа в 45 Народно Събрание и имате привилегията да ни представлявате. От Вас очакваме да защитите конституционното право на глас на всички български граждани в България и по света. Ваш дълг е да гарантирате изконното право на глас на всеки пълнолетен българин.
Това, което научихме от отминалите парламентарни избори в извънредните условия на пандемия, е, че организацията на изборните секции по света бива изнасяна на плещите на хиляди доброволци, които полагат неимоверни усилия да изпълнят задълженията си по сложен, дискриминиращ срещу сънародниците ни по света и отнемащ много време аналогов процес, изискващ многобройни подписи, печати и заверки, които са електронизирани в 21-ви век и което излишно усложнява правилата и практиките на процеса за гласуване. Ние, участниците в този процес, искаме да направим всичко възможно този абсурд да не се повтаря - нито в близко, нито в далечно бъдеще. Снимките на километричните опашки пред много от секциите по света трогнаха всички. Дами и господа, нека не допуснем отново това.
Да се организират избори в чужбина е неимоверно сложно. Извън България не са предвидени постоянни списъци на гласуващите. Всеки избирател трябва да се регистрира наново при провеждането на избори. Прогнозите за броя на гласоподавателите по места са трудни, инфарктните ситуации в деня на изборите - неизбежни.
И все пак ние, гласувалите в тези екстремни условия, бяхме по-привилегировани от хилядите други българи по света, за които разстоянията до най-близката секция се оказаха непосилни.
Дистанционно гласуване по пощата - електронно и машинно гласуване има от десетилетия в повечето от страните, в които живеем. Изтъкване на аргумента, че някога, някъде този процес не е успял, е несъстоятелно. Опитът ни досега показва, че сегашната система не работи, стотици хиляди желаещи не успяха да гласуват.
Настояваме за промяна на Изборния кодекс и приемане на поправки гарантиращи изконното правото на българските граждани да гласуват. За много от българите в България и по света, живеещи на отдалечени места, дистанционното гласуване е единствената възможност да участват в демократичния процес.
Всички технически проблеми на дистанционно гласуване по пощата, електронно или машинно гласуване, както и организацията на самия процес имат вече добре изпитани решения в други страни.
Българите по света настояват да бъдат участници в демократичния процес у нас и смятат, че това е печеливша политика за страната ни.
Призоваваме всички народни представители към далновидност, мъдрост и надпартийност, като държавници - гарантирайте правото на глас на всеки български гражданин, както е предвидено в Конституцията на Република България.