„Темата със СРС-тата първо е много чувствителна, второ предполага много спекулации и трето, ако се връщаме към идеята за закриване на Специализирания съд и прокуратура, има много аргументи в посока на закриването. Проблемът е, че тези, които най-силно грачеха, че ще ги закрият, просто не го направиха”.
Това каза в интервю за ФАКТИ лидерът на ПП „Алтернатива за българско възраждане“ (АБВ) Румен Петков. Свързахме се с него за коментар върху забележителния брой разрешителни за използване на специални разузнавателни средства, издадени от Специализирания наказателен съд през 2020 година - 2798 разрешения по Закона за СРС, в качеството му на бивш министър на вътрешните работи по времето на Тройната коалиция. Говорихме с Румен Петков и относно твърденията за разговори между БСП, „Движение 21“, „Нормална България“ и АБВ за общо явяване на парламентарните избори на 11 юни.
„Когато грачеха, че ще закрият Специализирания съд и прокуратурата, знаеха, че лъжат. Имаха всичкото време, което им беше необходимо – и да преместят Бюрото за защита на свидетелите в Министерството на правосъдието, да го върнат, където му е мястото, с което щяха да създадат съвършено друга атмосфера в Прокуратурата, и да закрият тези две изродили се институции (б.р.: Специализирания съд и Специализираната прокуратура). Те не го направиха и знаеха много добре, че няма да го правят и че лъжат. Въпросът е защо наивниците им вярват“, каза още Румен Петков.
„Към Специализирания съд и прокуратура има много въпроси. Например един депутат навремето беше хванат с около 50 хиляди белязани евро в дома му и го клатиха маса време - 5, 6, 7 години. Накрая Специализираният съд го оправда.
Второ, една от скандалните фигури на Плевенския регион – с прозвището Куката (б.р.: Камен Балбузанов-Куката), избяга от Специализирания съд по време на дело срещу него. Тези два случая са достатъчни, за да сме съвършено наясно за какво става дума“, обясни лидерът на АБВ.
Румен Петков подчерта, че личната му позиция за специализираното правосъдие е публична още 2009-2010: „Това е една дълбоко вредна институция, в зародиша си създадена като инструмент за терор и натиск“, каза той.
„Тогава, разбира се, г-н Цветанов наложи създаването ѝ. Днес и той се е осъзнал, че е против. Въпросът е принципен – защо депутатът, който е извършил престъпление, да е по-различен от обикновения гражданин, извършил престъпление?“, допълни той.
„Ако говорим само за организирана престъпност е едно, но ако говорим за възможности да бъде подслушван президентът е друго. Подслушването на президента, разбира се, че е противоконституционно. А грозното изнасяне на тези записи даже не се нуждае от коментар. Лошото е, че ние имаме твърде скъсяваща се памет като нация, като общество“, коментира Румен Петков.
По въпрос за това дали действително леви политически субекти обсъждат общото си явяване на парламентарните избори под формата на коалиция, Румен Петков отговори: „Ние от три години настояваме за активни разговори в левицата. По-конкретно - за обединение на левицата с цел ефективно противопоставяне и създаване на убеждението у обществото, че има перспектива за един средносрочен ляв, лявоцентристки патриотичен субект. И да, водят се разговори. Надявам се бъдат финализирани в най-скоро време и то успешно, защото вече загубихме години. Мисля, че сега е моментът да ги наваксаме. Казвам го като човек, който не е кандидат за нищо“.
Румен Петков не пожела да посочи кои са партиите, между които се водят разговори. Причината – запазване на приличие.