Усмивката на Ахмед Доган и неговите кариеси в държавната администрация доведоха до това, че „Булгартабак Холдинг“ да бъде опоскан и да се сведе до фирма с едва 69 заети. Така съпредседателят на „Демократична България“ Христо Иванов обобщи ситуацията с бившия цигарен холдинг, който се оказа един от ползвателите на големи кредити от Българската банка за развитие (ББР).
„Като погледнете броя на заетите, „Булгартабак“ вече е едно малко и средно предприятие. По този показател отговаря на изискванията на ББР, след като беше обезкостено от Делян Пеевски. Но според едно от изискванията за кредитиране трябва да има иновативност, а тук извън потенциалната продажба на ръжда и скрап, няма никаква друга“, заяви той във видео на живо от Благоевград.
Христо Иванов припомни, че когато за купувач се появи „Бритиш Американ Тобако“ (БАТ) и предложи 250 млн. лева, ДПС се противопостави с искане за по-големи гаранции за заетите и запазване на поминъка на производителите на тютюн. След това при управлението на ГЕРБ при занижени социални ангажименти „Булгартабак“ беше продаден за 100 млн. лева на виенска офшорка без опит в производството на цигари.
Тогава в управлението на Агенцията по приватизация бяха двама бъдещи кадри на управлението на ГЕРБ и “патриотите” – настоящият председател на КЗК Юлия Ненкова и министърът на икономиката до миналото лято Емил Караниколов. Съществуваше и ангажимент за купувача 10 години предметът на дейност да не бъде променян.
„Първата индикация за усмивката на Доган е, когато държавни органи започват да се държат нелогично, противно на обществения интерес. Приватизацията стана с подкрепата на ГЕРБ. Ненкова като ценен кадър в КЗК продължава да обслужва всякакви подобни усмивки. Когато Доган се усмихне, кариесите му в държавната администрация започват да го обслужват“, коментира Иванов.
Мандатът на Ненкова беше удължен с още две години в последните седмици на 44-ото Народно събрание, контролирано от ГЕРБ и ВМРО.
„Тези хора се слагат на ключови места, за да слушкат, папкат и подписват. Те се чувстват защитени, защото Доган, Борисов и цялото това задкулисие могат да им гарантират, че техният човек в прокуратурата Иван Гешев няма да забележи нищо. Защо прокурорите в червени тоги, които протестираха по ведомствена заповед, ги няма тук, в „Булгартабак“, попита той.
След приватизацията „Булгартабак“ беше източен и почти ликвидиран, а от бившия структуроопределящ холдинг са останали само сградите. Междувременно бяха продадени
марките на БАТ за 100 млн. лева, още толкова бяха източени като дивиденти. Накрая ББР отпуска кредит от 120 млн. лева против правилата си.
„Държавата губи от приходи в бюджета и от нереализирани работни места. Това са наши пари, които излизат от бюджета. Но избирателите на ДПС също виждат всичко това. Те знаят за лъжата, че уж се грижат за техния поминък. Става въпрос за източване на входа и на изхода с помощта на държавни институции. Това е едно плячкосване“, каза Иванов.
Преди година „Демократична България“ сезира институциите по следприватизационен контрол, преди да е изтекъл давностният срок за проверка на изпълнение на ангажиментите по договора. Отговорът беше, че проблем няма. Христо Иванов попита защо мощностите на БАТ са в Румъния, след като ДПС уж се грижи за производителите на тютюн, които са техни избиратели.
„Нека следващия път Йордан Цонев да обясни това, когато се хвърля като Зоя Космодемянска на амбразурата, за да брани ДПС, Пеевски и усмивките на Доган. Но проблемът не е Пеевски. Проблемът е в модела“, каза той.
„Проблемът е, че Ахмед Доган в порочен съюз с Бойко Борисов може с една усмивка да пренасочи огромен публичен ресурс, да определи съдбата на хиляди хора, може да превърне българските държавни институции в ибрици. Затова искаме реформа и промяна, и затова ще се борим. Затова ще подскачат всякакви хора от ДПС. Но това за нас винаги е радост“, допълни Христо Иванов.
„Надяваме се, че сегашното ръководство на Министерството на икономика ще извади колкото може повече истина за далаверата „Булгартабак“, за всички тези разкрития на български журналисти. Българските институции си затварят очите, но ние съществуваме, за да отворим тези очи и да започнат институциите да си вършат работата“, каза още Иванов.