Политическото шоу "правителство на ИТН" не може да продължава. Поставянето на управлението на държавата ни в ръцете на хора, които хал хабер си нямат от политическа среда, властови системи, закони и динамика на публичните отношения, е опасно за страната, особено на фона на задаващата се икономическа криза и сложната политическа ситуация в Европа, поради продължаваща пандемия и социалните ефекти от нея.
Това коментира във "Фейсбук" доц. д-р Христо Христев, преподавател по право на ЕС в Юридическия факултет на СУ „Св. Климент Охридски“.
Поради трудностите във функционирането на ЕС, в резултат на кризата на демокрацията и правовата държава в Унгария и Полша. Поради рисковете, свързани с формирането на ново управление в Германия и предстоящите през май 2022 президентски избори във Франция.
Абсурдите около излъчването на кандидат за министър председател показват, че някой, който взема решенията какво прави ИТН като политическа сила, изобщо не разбира как е конфигурирана архитектурата на властта в българската конституционна уредба и какво е значението на поста на министър председателя.
Това е невралгичният център на властта и функционирането на управлението, на политиката, на държавата в България. Да се постави там човек, който хал хабер си няма къде отива, с какво ще се занимава, какви отговорности ще носи, е сигурен път към хвърлянето на страната в криза с непредвидими мащаби. Или пък, целенасочено иска да срине това, което е останало като демократичен модел, за да го замени неясно с какво. Но няма да е европейска демокрация.
Силно се надявам, че представените в парламента политически формации, в които има достатъчно внятни хора, които имат идея какво е публичната среда, какво са институциите на публичната власт, как би следвало да се движат процесите в една европейска демокрация, няма да допуснат формирането на подобно правителство.
В момента поне има кабинет, преобладаващата част от който е съставен от хора, които си тежат на мястото. Разбират свойството и значението на действията си и могат да вземат адекватни решения за нещата, за които отговарят. Гарантират нормалното функциониране на държавата, дори без ефективно работещ парламент.
Колкото и неприятно да е провеждането на трети поредни парламентарни избори за една година, това все повече се налага като единственото възможно разумно решение.
В частност, като симпатизант и избирател на ДБ, силно се надявам, че ДБ няма да допусне доверието и надеждите на хората, които я подкрепят, да бъдат вложени в превръщането на държавата ни в нещо средно между политическа ясли и детска градина. Не може това да е промяната, за която се борим. Не може това да е управлението, което ще върне страна ни по пътя на развитие като нормална европейска демокрация.
И двете партии, ИТН и ГЕРБ, обещаха на избирателите си мажоритарен вот и получиха общо 128 депутата. Сега ще изпълнят ли обещанието си? Линк към резултатите