Пламен Горанов, който се самозапали пред сградата на Община Варна, е починал заради полиорганна недостатъчност. Смъртта му е настъпила в неделя около 20.30 ч., съобщи пред Дарик радио директорът на Военноморска болница д-р Ивайло Въжаров.
Само преди дни приятели на Пламен съобщиха пред медии, че мъжът диша самостоятелно, но състоянието му е тежко.
36-годишният мъж беше 13 дни в медикаментозна кома. Пламен Горанов се самозапали пред сградата на Община Варна на 20 февруари. Драматичният акт беше в знак на протест срещу местното управление. Той носел плакат "Оставка на Киро и всички общинари до 20 февруари 17 ч". Пламен бе откаран във Военноморската болница с 85 процента изгаряния.
Пламен Горанов се превърна в един от символите на гражданското недоволство във Варна, което изкара многохилядни множества на ежедневни протести. Искането на младия мъж за оставката на кмета Кирил Йорданов, което той отправи с плакат до мястото на самозапалването си, беше възприето и от протестиращите. Така първоначалния протест срещу високите сметки за ток и монопола на енергоразпределителните дружества във Варна зави към недоволство срещу представителите на местната власт.
На две извънредни пресконференции през изминалата седмица градоначалникът обеща да подаде оставка, ако следствието докаже, че негово "действие или бездействие" е довело до инцидента с Пламен Горанов.
Следобяд при изявление на прокуратурата стана ясно, че общинарят, скрил плаката на Пламен, остана в сянка, съобщи Varnautre.bg. "Мотивите на служителя не са обект на това разследване", стана ясно на извънредната пресконференция.
Самозапалилият се Пламен Горанов е носил плакат с надпис: "Оставка на Киро и целия Общински съвет до 17.00 часа на 20 февруари 2013 г", съобщи говорителят на Районна прокуратура-Варна Десислава Йотова. На извънредна пресконференция днес бе показан плакатът, написан на половин лист гипсокартон. Той е бил предаден на прокуратурата от служител в община Варна.
Защо въпросният плакат е бил прибран от местопроизшествието и е предаден по-късно, не е ясно. Не се споменава и името на общинаря. "Мотивите на служителя не са обект на това разследване. Друго по този повод няма да се води, тъй като плакатът е предаден доброволно с протокол още същия ден на обед в 12 часа", обясни Йотова.
Разследването образувано като досъдебно производство по чл. 127, ал. 1 от НПК за склоняване към самоубийство, продължава. В хода на производството са били иззети видеозаписи от охранителните камери на община Варна и от камери на ОД на МВР-Варна, разположени пред общината.
От записите ясно се вижда, че става въпрос за акт на самозапалване и около Пламен Горанов не е имало други лица. Виждат се само случайни минувачи. Записите ще бъдат обект на техническа експертиза, за да се провери дали има монтаж на файловете, каза говорителят на Районната прокуратура.
След 7 часа на 20 февруари Пламен, с раница на гръб изкачил стълбите на общината. Със себе си е носел плаката и две туби. Оставил плаката настрана, от раницата си извадил бяло платнище, което разстлал и се полял с течността от по-малката от тубите. Видял го служител от охраната на общината, който го попитал какво прави. Пламен отговорил, че смята да се самозапали. Охранителят влязал в сградата на общината за да сигнализира и други слижители, след което излязал с още двама от общинска полиция. Щом тримата приближили, Пламен извикал "Назад ще се запаля", след което пламнал. Тогава тримата общински служители влезли отново в общината за да вземат пожарогасител. Междувременно Пламен вече е горял.
В раницата на Пламен са намерени термос, портфейл с документите му- лична карта и шофьорска книжка, контактен ключ за автомобил и други лични вещи.
"Все още не е установена течността, която е излял върху себе си. Намерени са две туби – една 12-литрова и една 5-литрова. Той се е запалил със запалка", каза Десислава Йотова.
Назначена е съдебно-медицинска експертиза за причините за смъртта на Пламен Горанов. В болничната стая не е била назначена охрана, такова искане не е било отправено, тъй като не е била налице заплаха за живота му. До момента са разпитани трима очевидци на инцидента, бащата на Пламен и негов приятел. Разпитите продължават и в момента.
Разследването е съсредоточено в това да се открият жилищата, в които е живял Пламен. Той е имал две квартири в Добрич и една на територията на Варна, която не е открита.
Отправена е молба от прокуратурата за съдействие от гражданите, които имат някаква информация, като целта е от квартирата му в града да бъдат иззети различни писма, образци на неговия почерк, за да се установи дали надписът на плаката е изписан от самия него.