Извънредно заседание в понеделник няма да има. По правилник председателят на НС Ива Митева няма право да свика такова заседание, въпреки че искането с подписите на депутати от ДБ, ИСБНИ и част от "Има такъв народ" са постъпили в деловодството на парламента.
Това се случи в 1.56 в нощта на петък срещу събота, посочи Ива Митева в студиото на bTV. Причината, според аргументите на Ива Митева, не е в късния срок, а в това, че доклад за заседанието на правната комисия от петък, когато бе прието решението за прехвърлянето на Бюрото по защита от главния прокурор отново в Министерство на правосъдието, още не е постъпил. Според правилника за дейността на Народното събрание, който е със статут на закон, подчерта Митева, такъв доклад трябва да е постъпил поне 72 часа преди законът да влезе в пленарна зала, предаде News.bg.
Това в правилника бе записано по настояване на "Демократична България". Доклад на комисията не е постъпил. Т.е. аз не мога да насроча за понеделник заседание без да дерогирам закона", обясни Митева. Тя се чувства поставена в ситуация да избира между закони и политическото решение. Изборът и е да спазва правилата - с каквато заявка са влезли в политиката "Има такъв народ". В този смисъл решението за извънредно заседание се оказа в ръцете на председателя на комисията. Припомняме, че председател на правната комисия е Андрей Николов от "Има такъв народ".
В сряда обаче, когато този срок може да е минал, гласуването за Бюрото по защита ще бъде включено като първа точка, увери Митева. Това пък зависи от решението на Румен Радев кога да издаде указа за разпускането на 46-то Народно събрание и насрочването на вторите предсрочни избори. Това може да стане в сряда и да влезе в сила от четвъртък. Според хронограмата на ЦИК за президентските избори подготовката за тях започва в петък, така че е напълно възможно Румен Радев да даде още един ден живот на 46-то Народно събрание. "Много ми се иска Народното събрание да проведе своето заседание в сряда, за да може този парламент да завърши живота си с вдигната глава", заяви председателят му. Малко след това тя призна, че всъщност това Народно събрание е извършило само няколко ратификации и актуализацията на бюджета, с което приключи в 2 часа сутринта в събота след три дни инфарктни заседания в края на седмицата.
2 509 864 българи заявиха на Референдума от 2016 г., че депутатите трябва да се избират на мажоритарни избори в два тура, но политическия елит и неговите кукловоди не позволяват това да се случи, а в техните медии темата е табу.