От съображения за национална сигурност в момента се ограничава производството на електроенергия от АЕЦ "Козлодуй", от въглища и от възобновяеми енергийни източници, за сметка на електроенергията, добивана от водните централи.
Това съобщава пред агенция „Фокус” заместник-министъра на икономиката и енергетиката Божан Стоянов.
По думите му в момента много от язовирите са пълни с много вода, която трябва да се отработи, за да не предизвика наводнения. Това не дава друга алтернатива, освен да се ограничи производството на ток от други източници.
Поддържа се необходимият минимум от конвенционални централи, които работят на въглища, за да се гарантира стабилността в електрическата система. Решенията за това – кои точно централи да бъдат спрени се взимат и на финансов принцип.
Ако се наложи като крайна мярка, ще бъдат спирани и нови енергийни източници със слънце и вятър.
Пред Нова телевизия изпълнителният директор на АЕЦ "Козлодуй" Валентин Николов обясни, че принудително блоковете на централата работят с намалена мощност заради ниското потребление на електричество в страната и почти спрян износ.
Заповедта за намаляване на мощността на централата, произвеждаща най-евтин ток в България, е издадена вчера от Централното диспечерско управление. Шести блок ще е на половин мощност до 20 април, съобщава "24 часа".
От няколко дни в енергийните среди се говори, че системата е претоварена и има опасност едва ли не от разпадане, което означава държавата или части от нея да угаснат. Потреблението е ниско - в неделя бе 2000 мегавата, колкото мощността на АЕЦ "Козлодуй", което означава, че всички останали централи би трябвало да спрат.
Възобновяемите източници обаче няма как да бъдат изключени, защото по закон тяхната еленергия трябва задължително да се изкупува и в мрежата влиза повече ток, отколкото се ползва. Осведомени твърдят, че е имало износ на електричество от нашата към европейската мрежа от 200 до 400 мегавата в различни часове от денонощието. Максимумът, с който можем да разговарим системата към Европа, е до 250 мегавата, а условието е в 48 часа след това да приберем същото количество енергия в нашата мрежа.
Неофициално експерти коментираха, че в нощните часове делът на АЕЦ "Козлодуй" в системата е стигал в последните дни до 66% от всичкия ток, който влиза в нея, което било много рисково.