"От изминалите избори не научихме много нови неща. Вотът за Радев се оказа, че не е по разделителната линия ляво - дясно, а "За" и "Против" протестите", посочи пред БНР Емил Соколов, историк в Университета Екзитър.
"Радев успя изключително убедително да персонифицира протеста, да се представи той като изразител на протеста и това му спечели изборите. Това не може да бъде отречено.
Второто нещо, което научихме е, че имаше голям наказателен вот и то не срещу дясното, а срещу ГЕРБ, и то срещу фигурата на Бойко Борисов. Трябва да се каже, че той отдавна вече не е актив на ГЕРБ, а много голям пасив...", каза още Соколов.
"Третото, което научихме, е ниската избирателна активност. И е хубаво да се каже, че Радев победи убедително, но голяма част от българските граждани не пожелаха да гласуват, затова президентът не бива да вярва, че притежава безгранична легитимност", заяви още историкът.
По думите на Соколов няма да е лесно сформирането на коалиция.
"Най-много ме притеснява ролята на БСП и Корнелия Нинова, която може да влезе в преговорите с едно желание за реваншизъм и да се опита да наложи морално и идеологично превъзходство", смята Соколов.
Според Соколов БСП може би ще се опита да спаси Гешев.
"Те винаги са защитавали Гешев, това на тях им е запазена карта. Другото е пандемията - Нинова според мен ще се опита да я неглижира и ще се опита да си върне гласове, като заложи на антиваксърските настроения. Самата Нинова мисля, че два пъти боледува от COVID-19, защото не се ваксинира след първия път. Тази популистка линия ще се опитат да я наложат и на това коалиционно правителство.
Трето е истерията сред БСП към джендърите и Истанбулската конвенция, макар че не им отива като лява партия да са толкова социално консервативни.", посочи още пред БНР историкът Соколов