Премиерът Кирил Петков коментира решението на КС, че правосъдният министър има право да поиска от ВСС прекратяването на мандата на главния прокурор. Пред журналисти в Сърбия, където е на посещение, Петков показа, че е сигурен в действията на правосъдната министърка.
"Въпросът е дали ВСС наистина ще поеме отговорността, която му е дадена по Конституция, и да си свърши работата", коментира той.
Във връзка с получената призовка от прокуратурата министър-председателят каза, че си готви списъка с имена на корумпирани, които ще занесе.
"Това, което аз изготвям, е списъкът от лица, който ние всички като българи, говорим, че имат потенциален риск да има корупция", каза Петков. "Хубавото е, че той не е някакъв таен лист, списък", добави премиерът, като отново заговори за медийните публикации, по които е правен.
"Оттук нататък трябва ясно да започнем да говорим защо прокуратурата не е била действаща в пълния смисъл на думата и защо всичките тези публикации не са били разследвани. Има ясен знак, че има снимки с кюлчета и пачки, някакси прокуратурата никога не попита коя е тази дама", коментира по адрес на тъй наречената "Мата Хари" премиерът.
"Прокуратурата оттук нататък има два избора - единия да се обяснява защо нищо не е направила до този момент, а другия - да се задейства", посъветва още Кирил Петков.
В отговор на журналистически въпрос Петков коментира и гаврата с паметника на Гоце Делчев в Скопие и посегателството над културния дом, като заяви, че Външното ни министерство вече е реагирало с нота.
"Провокатори винаги ще има, тук е възможността ние да напредваме, да не адресираме провокациите, но да не им даваме възможност те да преместват добрия тон", каза Петков и разкри, че се е чул по телефона с северномакедонския премиер Димитър Ковачевски. "Говорихме, че ще сме с нулева толерантност към провокациите. Това няма да намали скоростта, ние имаме обща цел", каза Петков.
По темата за "златните паспорти" и позицията на депутата от ДПС Делян Пеевски, премиерът обвини партията, че си правела политически пиар на негов гръб, след като той още като служебен министър започнал да работи по проблема, а ПП вече имала готов законопроект, минал през комисия. Като икономически министър Петков натоварил със задачата за златните паспорти тогавашната си зам.-министърка Калина Константинова.
Той нарече "много странен случай" законодателната инициатива на ДПС за златните паспорти и поисканата от тях проверка от прокуратурата. "ДПС сега си прави някакви реклами по тази тема, ние бяхме първите, които вкарахме проектозакон, който вече е минал през комисията. И не само е смешно, че партията която за последните 4 години не каза нито дума за златните паспорти, а сега, когато ние внесохме, изведнъж станаха революционери. Това е пример за политически пиар.
Това ни беше приоритет в служебното правителство и това, че ДПС изведнъж се събуди по тази тема, е много странен факт, къде бяха те всичките тези години? Те се опитват да яхнат вълната. Не става само с реторика, трябва да има истинско намерение. Не е най-хитрата стратегия просто да следят ние какво правим, това не е работещо, и да се опитват да си правят пиар", изрази възмущението си Кирил Петков.