"Мащабната агресия на Русия срещу суверенна европейска нация като Украйна без съмнение наложи тектонични промени в европейската среда на сигурност. Нашите решения днес по кризата ще форматират за години напред мястото ни в системата на международните отношения, така както решенията ни по време на войната в Югославия преди години очертаха евро-атлантическата ни перспектива. За разлика от 2008, когато Москва безнаказано откъсна части от Грузия, и 2014, когато окупира Крим, този път сигналът за тревога отекна с брутална сила за Европа, която със сигурност ще размести своите приоритети и възприятия, свързани с изграждането на европейската отбрана."
Това казва посланикът ни в Лондон Марин Райков в интервю за "Клуб Z".
Дипломатът подчертава, че агресията на Русия е обединила западния свят: "Както в ЕС, така и във Великобритания силно преобладава разбирането, че след агресията, какъвто и да е изходът от войната, е невъзможно връщането към принципа „бизнес както обикновено“. Налице е единодушна констатация, че Москва успя да обедини ЕС и дори да запълни донякъде разлома от Брекзит. Открит остава обаче въпросът дали тези действия ще тласнат Европа към това да научи „езика на силата“.
Според Райков дълговременната окупация на Украйна изисква ресурси, които очевидно в Русия не са налични. Той подчертава, че "в морално-политическо отношение за Русия войната е загубена".
"Потенциалният агресор не може да бъде омилостивен, а само респектиран. Никой в нашия отбранителен Съюз не може да си позволи да бъде слабо звено в общата ни архитектура на сигурност. Нямам съмнение, че България трябва ускорено да изгради способности, които рязко да повишат отбранителния ни потенциал", категоричен е посланик Райков.
По повод санкциите, наложени на Русия, Марин Райков изтъква тезата: "Ако някой в Москва е мечтаел да ексхумира СССР, сега рискува да го получи в най-нелицеприятния му социален вариант". Райков предупреждава, че "за средния руски гражданин предстоят в средносрочен план тежки времена и това не може да радва никого". Руският народ ще понесе последствията на тази агресия, както и ЕС.
Войната и последиците от нея ще увеличат разходите за военни цели и това ще е безалтернативно. "Очевидно най-големи ще бъдат предизвикателствата в сферата на енергетиката, където е трудно да бъде постигната пълна изолация на Москва поради енергийната зависимост на някои европейски държави като България. Чрез част от газопреносната система у нас се подхранва и енергийната зависимост на Сърбия.
Дългогодишният дипломат категорично не приема поведението на посланик Митрофанова у нас. "Тази арогантност ми напомня, че дори екстремен русофил като Драган Цанков беше реагирал на подобно поведение с известното обръщение към Москва : "Не ви щем меда - не ви щем жилото !"