„На руснаците им трябваше търсене на рублата, защото след санкциите всички страни бягаха от нея”. Това заяви икономистът Кузман Илиев в студиото на „Здравей, България” като обясни, че с новите правила, които Владимир Путин налага за плащане на газа в рубли, Русия цели подкрепа за националната си валута.
Вчера руският президент обяви, че ако подобни плащания не бъдат извършени, страната му ще смята, че това е неизпълнение на задълженията от страна на купувача с всички последици от това.
„На нас никой нищо безплатно не ни дава и ние също не планираме да се занимаваме с благотворителност. Тоест действащите договори ще бъдат спрени”, каза още Владимир Путин, след като подписа декрет, с който всички „вражески” за Русия страни се задължават да плащат за газа в рубли.
„Ако Великобритания внася 4% от газа си от Русия и апелира за жестоки санкции, то Германия внася 50%”, подчерта Илиев.
Според енергийния експерт Боян Рашев курсът на рублата вече се е вдигнал и ефектът го има.
Европа не може да наложи санкции по отношение на газа. Тя не е в положение да го направи, смята Рашев. Според събеседника му Старият континент е станал изключително зависим от руския газ.
„1/3 от електричеството в Европа се генерира от газ. Европа се газифицира, за да направи зелената сделка и стана изключително зависима”, категоричен е Кузман Илиев.
По отношение на азерския газ и дали количествата, идващи оттам, биха били достатъчни, Боян Рашев подчерта, че „Газпром” със сигурност има лостове за влияние в Азербайджан.
„Русия има лостове за влияние навсякъде около себе си и ако някой си мисли, че изведнъж някакви гигантски количества ще потекат от Азербайджан – това няма как да стане”, заяви енергийният експерт.