На първо четене парламентът реши, че установените като агенти на бившата Държавна сигурност трябва да бъдат обявявани като такива всеки път, когато подлежат на подобна проверка, а не само веднъж. Това стана по предложение на групата на "Демократична България", което не беше подкрепено само от БСП и от партия "Възраждане", съобщават от БНР.
Предложенията на "Демократична България" разпалиха страстите в парламента с настояването да се направи публична цялата налична информация относно това в коя сфера на обществения живот са били ангажирани проверяваните лица от Комисията по досиетата за принадлежност към службите.
Депутатът Атанас Славов: "Всеки път, когато едно лице е кандидат за заемане на публична длъжност и има информация за неговата принадлежност към службите, неговата принадлежност да бъде обявена".
БСП не подкрепи предложението.
Георги Свиленски призова: "Да си намерите друг крайъгълен камък. 30 години този крайъгълен камък много се заобли и тези зависимости едва ли интересуват вече българското общество".
Цончо Ганев от партия "Възраждане" добави, че промяната ще очерни много хора: "Които са били част от разузнавателния екип на България, защото вие ги приравнявате тях с доносниците, които са доносничили, че някой е разказал мръсен виц за Тодор Живков, например".
Лидерът на ДПС Мустафа Карадайъ заяви, че знанието на обществото за сътрудниците на службите на Държавна сигурност е важно: "Защо българските граждани сами да се ровят и да търсят аджеба, дали някой е обявяван или не е обявяван в годините, след като Комисията може да напомня кой е бил обявяван и кой не е бил обявяван".