Да се говори за конкуренция в "Топлофикация" е все едно да говорим за свобода на словото в тоталитарна държава. Има административно тоталитарен метод, наложен от Закона за енергетиката. Няма какво да се лъжем. Този метод е налаган в продължение на годините в една посока – да спасим "Топлофикация" от фалит, да защитим правата на "Топлофикация", без да мислим за правата на гражданите. Това заяви в сутрешния блок на БНТ Константин Пенчев, обмудсман на Република България.
Конкуренция в отношенията клиент-"Топлофикация" никога не е имало, подчерта Пенчев. Затова единственият изход е да бъде променен Законът за енергетиката, твърди омбудсманът.
Константин Пенчев е изготвил доклад от 21 страници, предоставен на 42-рото Народно събрание, където са синтезирани най-наболелите въпроси и първите стъпки, които трябва да се направят, за да се защитят правата на потребителите от монополите. Пенчев допълни, че е крайно време депутатите да си стиснат ръцете около Закона за енергетиката и да поставят Топлофикация-София на пазарна основа.
Не знам дали ще фалира "Топлофикация-София". Да фалира тя не е равносилно на това да фалира държавата. Това дружество е монополист. Държавата санкционира тези монополи, а не трябва да ги спасява от фалит. Проблемът дали ще фалира "Топлофикация" не е на държавата, нито на гражданите.
Ако фалира "Топлофикация-София", ще се появи нещо друго на нейно място, което ще е в ръцете на по-предприемчиви хора. Това ще е от полза на гражданите, каза Пенчев.
"Смятам, че трябва да има индивидуални договори с "Топлофикация", не трябва да ме задължават да плащам нещо, което не ползвам, тоест тази сградна инсталация трябва да отпадне. Може би трябва да отпаднат и топлинните счетоводители. Има много компетентни хора и от гражданското общество, и депутати, които знаят проблемите, те по-добре от мен знаят какво трябва да се направи. Но посоката е ясна - дайте да освободим гражданите от този гнет и да има някаква справедливост и здрав разум, да минем на чисто пазарни отношения." - заяви още омбудсманът.