Министърът на образованието и науката Анелия Клисарова ще уволни виновните за новите учебни планове Това съобщиха от пресцентъра на ведомството.
„Докато аз съм министър, няма да позволя от програмата по български език и литература да отпадат произведения на български класици." Тази категорична позиция изрази министърът на образованието и науката Анелия Клисарова по повод появилите се в медиите твърдения, че ще се променят учебните планове и програми по български език и литература.
Министър Клисарова отбеляза, че объркването е причинено от проект, разработван по време на управлението на ГЕРБ, който е качен на сайта на образователното министерство. Във въпросния проект по български език и литература липсват значими произведения на Христо Ботев, на Никола Вапцаров и на други български класици. В този проект не се разглежда „ Тютюн", а „Осъдени души".
Министър Клисарова изрази категоричното си несъгласие с предвиденото в проекта: „Не виждам как с подобни промени можем да повишим качеството на обучение и защо българските класици трябва да са представени с по-малко произведения", заявява тя.
Министър Клисарова обяви, че от вчера е разпоредила проверка, която да установи как е разработен проектът, кой го е подписал, на какъв принцип е решено кои произведения да отпаднат и кои не, на каква стойност е той и кой е взел парите за него. След проверката, министърът ще уволни виновните и ще даде нарочна пресконференция, на която ще предостави информация по случая, уведомяват от МОН.
Факти.бг припомня, че проект на Министерството на образованието и науката предвиждаше отпадането от учебната програма на две Ботеви стихотворения – „Моята молитва“ и „Майце си“, както и на романа „Тютюн“ от Димитър Димов. За сметка на това, вместо тези произведения, съдържащи дълбок социален анализ и пропити с национален патос, са включени любовно-еротичната лирика „Господи, колко си хубава“ на съвременния поет Христо Фотев и друг, не толкова значим роман на класика Димитър Димов - „Осъдени души“ за невъзможната любов между католически свещеник и английска авантюристка.
Новината бе обявена вчера .лично от министъра на образованието и науката проф. Анелия Клисарова преди да връчи награди на ученици, класирани на призови места в националното математическо състезание „Европейско кенгуру”.
Учебните програми по български език и литература и история не са били приети, защото работните групи са продължавали работа и е имало много спорове. По тази причина министерството не е приело програмите. Ние категорично се разграничаваме от твърдението, че объркването в учебните програми е причинено от проект, разработван по време на управлението на ГЕРБ, който е качен на сайта на МОН и го считаме за неоснователно. Да, програмите са разработвани по управлението на ГЕРБ, но те не са приети и не са парафирани, нито са обсъждани с политическото ръководство по време на г-н Борисов, каза Дамянова.
Бившият заместник-министър на образованието в служебното правителство Мариана Банчева е подписала проекта за промяна на учебните програми по български език и литература, съобщи по-късно днес Дарик радио. Банчева заяви за радиото, че не съжалява за решението си да го подпише и заяви, че програмите са били изготвени с цел да се осъвременят стандартите на образованието. По думите й, учениците не могат да изучават всички произведения, на всички автори. Банчева обясни, че промените, предвиждани в плана, са били, за да имат учениците повече време за практически задачи.