Карловското село Богдан е най-тежко засегнато, след като приливната вълна по река Стряма наводни района. Мостовете са разрушени и селото е недостъпно. От няколко години кметът на Карлово Емил Кабаиванов води кореспонденция с компетентните институции за почистване и укрепване на речното корито. Миналата седмица е изпратен протокол до областния управител, във връзка с проблемите по коритото на реката, подчерта Кабаиванов пред БНР:
„Разговаряхме с президента на Републиката и му обясних, че от няколко години ние водим кореспонденция и с областните управители, и с „Напоителни системи“, и с РИОСВ, и с „Басейнова дирекция“ като сме ги алармирали, че р. Стряма е опасна и че трябва да се извърши корекция на коритото, което обединява няколко действия. Едното е растителността, която е в коритото, трябва да бъде премахната, защото е опасна, другото е, че трябва да бъдат укрепени дигите на река Стряма, които сега се скъсаха, някой от тях. Правата на принципал изпълнява, или на собственик, „Напоителни системи“ и това трябва да бъде извършено от тях. Огромните водни количества са 190 литра на квадратен метър - значи на квадрат със страни един на един метър - почти два метра плътен воден стълб. Такова количество, което се изля в Средна гора, неминуемо щеше да донесе проблемите, които дойдоха сега“.
Екипите на "Напоителни системи" помагат и днес на хората при наводненията в Карловска и Пловдивска област, информира изпълнителният директор Атанас Мулетаров. По думите му, там, където река Стряма е преляла, "Напоителни системи" не стопанисват коритото й:
Най-важното е, че, доколкото имаше бедстващи хора, ги освободихме, извадихме от домовете. Не бяха кой знае колко. Три-четири часа там беше напрежението, голямото. По отношение на обвиненията на кмета на Карлово - там където, са нашата собственост в неговия район, те са две села – Дъбене и Войнягово, които нямат нищо общо с голямото наводнение по неговите, горе, райони. Вчера в едното едно водохващане скъса пътя, което го изчистихме, за да се оттегли оттам реката. Във Войнягово действително реката влизаше в селото и там почистихме едно водохващане и тя си пое по пътя. Днес вече няма нищо притеснително във Войнягово. Не знам защо са тези обвинения за собственост, когато нашата – тези две села, там даже няма скъсана дига“.