Президентът Росен Плевнелиев призова да бъде намерен „нов баланс“ между разходите за издръжка на военнослужещите и възможностите за технологично обновяване и превъоръжаване на армията. Пред журналисти във Варна държавният глава коментира, че промените, извършвани от ръководството на Министерството на отбраната, трябва много добре да бъдат обяснени чрез интегрирания подход, заложен в Плана за развитие на Въоръжените сили.
„Бюджетът за отбрана в момента не отговаря на изискванията на НАТО по показатели като издръжка и разходи за технологично обновяване и превъоръжаване. В България разходите за персонал са по-високи средностатистически отколкото тези за НАТО. С предприеманите действия можем да се окажем в ситуация още повече да завишим разходите за персонал, което означава да намалим още повече възможностите за технологично преоборудване и въоръжаване на армията. Този нов баланс трябва да бъде намерен и той трябва да бъде финансово обезпечен“, коментира Росен Плевнелиев.
По думите на президента, спирането на пенсионната реформа в армията струва поне 30 млн. лева, а на най-малко 13 млн. лева възлизат инвестиционните разходи и издръжката на военнослужещите при запазването на поделението във Враца. Трябва да се посочи ясно и категорично откъде ще дойдат тези пари, подчерта държавният глава.
Във Варна президентът Росен Плевнелиев присъства на международното военноморското учение „БРИЗ 2013“. Държавният глава наблюдава гасене на пожар в горяща сграда, евакуация и оказване на първа помощ на пострадали, операция по спасяване на голям брой бедстващи хора на море и оказване на помощ и приемане на територията на страната на чужденци, търсещи временна закрила.
„Бяхме свидетели на едно много успешно учение, на което бяха отработени реални критични ситуации“, коментира президентът, който изказа благодарност на военнослужещите от Българските военноморски сили за високия им професионализъм и за успешно изпълнените задачи.
По повод продължаващите реакции след изявлението му от миналия петък за ситуацията в страната, президентът призова да бъдат избягвани „повърхностни политически коментари“. „Посочете ми с коя моя дума, с кое мое изречение, с коя теза бъркам. Както аз, така и посланиците на Франция и на Германия, направихме едно много елементарно упражнение, а именно – казахме истината. А да кажеш истината е предпоставка за началото на дебат за проблемите на нацията, за фактите и съответно за решенията“, каза Росен Плевнелиев.
Държавният глава отново заяви, че не приема подход, който разделя нацията „на София срещу провинцията, на богатите срещу бедните, на тези, които протестират срещу тези, които не протестират. Вярвам, че протестиращите казват смислени и съществени неща, за които си заслужава да поработим и да търсим решение. Това е моят подход – да ги чуем и да работим заедно“, допълни президентът.
„Протестиращите посочват проблеми, през февруари го направиха по същия начин. Те подават ръка на политиците, те ни казват – вижте проблемите, адресирайте ги, решете ги. Винаги, когато казвам „политиците“, имам предвид и себе си. Аз съм част от политическата система на България, за добро или лошо, част съм от този политически елит и нося своята отговорност. Надявам се да вървим към решение чрез диалог, чрез съгласие и чрез правилното лечение, което включва правилната диагноза“, заяви още държавният глава.