ДАНС публикува разсекретените документи от информационното дело „Галерия”, съобщиха от ДАНС и се аргументираха, че това е във връзка с повишения обществен интерес към делото. Публикувани са 30 бр. документи с премахнато ниво на класификация. Делото бе относно подслушването на журналисти и политици.
Делото „Галерия” стана ясно през септември 2008 г. То е било започнато от ДАНС по повод публикации в спрения по-късно сайт „Опасните” и поради съмнения за изтичане на класифицирана информация от службата. „Опасните” публикуваше предимно информации за личния живот на президента Първанов, за премиера Станишев и за осветения секретен офицер от ДАНС и едновременно с това бизнесмен и преподавател в УНСС Алексей Петров.
ИД „Галерия” е открито в дирекция „Сигурност на ДАНС” на 12.08.2008 г. по разпореждане на председателя на ДАНС Петко Сертов за извършване на проверка за изтичане на вътрешна информация от Агенцията, както и публикации в пресата и интернет, съдържащи класифицирана информация на ДАНС. По делото е работено в периода август-септември 2008 г. Работата по делото и използването на специални разузнавателни средства (СРС) са били съгласувани с ръководството на Агенцията, а придобитата информация – своевременно докладвана.
Във връзка с публикации в медиите за прилагани по ИД „Галерия” специални разузнавателни средства, през м. септември-октомври 2008 г. е извършена проверка на оперативния отчет и използваните СРС в дирекция „Сигурност на ДАНС”. Комисията е констатирала, че ИД „Галерия” е открито в съответствие с нормативната регламентация на дейността по оперативния отчет на Агенцията и използваните по делото СРС са прилагани в съответствие с изискванията на Закона за специалните разузнавателни средства.
В края на 2008 г. Софийска военноокръжна прокуратура отказва да образува досъдебно производство поради липса на данни за извършено престъпление от общ характер от страна на служители на ДАНС при откриването и воденето на ИД „Галерия”. Делото е архивирано на 09.06.2009 г.
През м. септември 2009 г. делото е предоставено на Комисията за контрол на ДАНС към 41-то Народно събрание и е върнато в ДАНС през м. октомври 2009 г. Същия месец делото е предоставено на Софийска градска прокуратура и е върнато в ДАНС през м. юни 2013 г.
Част от информацията в публикуваните документи, представляваща специфични признаци, позволяващи идентификация на лица, или данни за структурни звена на ДАНС, е заличена в съответствие с изискванията на Закона за защита на личните данни и Закона за защита на класифицираната информация.
Медиите настояват отдавна – още след като през 2009 г. в публичното пространство се появиха данни, че в рамките на това дело, с личната благословия на предишния директор на ДАНС Петко Сертов са подслушвани политици и журналисти по времето на Тройната коалиция.
Публикуваните днес документи са предимно заповедите за образуване на делото, исканията и разрешенията за подслушване на журналисти и за получаване на разпечатки от телефоните им, интересни справки и обобщения на получената информация и изводите от нея, съобщи Правен свят. Най-накрая е предложение от края на август 2009 г. за прекратяване на разработката "Галерия", "защото първоначалните данни, послужили като основание за разкриване на делото, не се потвърдиха", което е потвърдено от Петко Сертов. Това става след като на същата дата – 28 август 2009 г., Сертов получава докладна записка, че "във връзка със събитията от последната седмица ИД "Галерия" е напълно компрометирано", защото е станало известно на подслушваните и проследяваните обекти.
Поводът в предложението за образуване на разработката, подписано от Владимир Писанчев, е "все по-засиления интерес" на медиите към "специфичните методи на работа и към служителите на агенцията", след нейното създаване. В една от справките от август 2008 г. се споменава: "Друг характерен момент в статиите са силни нападки срещу служителя на ДАНС Алексей Петров".
Наблюдавани и послушвани са журналистите и собствениците на сайтовете аfera.bg, frognews.bg, opasnite.net63.net, вестник "Уикенд" и вестник "Шоу". Разрешенията за подслушване на собествениците на "Уикенд" Недялко Йорданов Недялков, който се е водел с псевдоним "Галерия 3", и Мартин Златков - той е с псевдоним "Галерия 1" и "Галерия 2", както и на журналиста Димитър Златков, са дадени от тогавашния председател на Софийския градски съд Светлин Михайлов.
Изследвани са връзките, отношенията, собствениците и главните редактори на въпросните медии, техните отношения с политици и служители. Сред хората, които са наблюдавани и чиито телефонни разговори са проверявани са журналисти и издатели - Пламен Каменов (в. "Шоу"), издателят и главният редактор на сайта "Афера" - Веселин Данов и Веселина Томова, Огнян Стефанов, Младен Мутафчийски, журналистката Зоя Димитрова, която тогава е пресаташе на ДАНС, ген. Иван Чобанов и др. Анализирани са отношенията на депутатката от БСП Татяна Дончева с журналисти, служители на службите и др.
В разработката е посочено „да бъдат направени разпечатки на мобилните телефони на лицата, имащи отношение към публикациите, свързани с дейността на ДАНС, с цел засичане и установяване на източниците им на информация”. Проверявани са били и телефоните на Иван Драшков и Цветлин Йовчев и на други тогавашни служители на ДАНС. За всички горепосочени няма данни да са били под контрол, включително и да са били подслушвани.
Всъщност скандалът гръмна през 2009 г. след като Татяна Дончева откри своя телефон сред подслушваните в документи, предадени на комисията по вътрешен ред и сигурност в парламента, чийто член бе тя.