Основната тема на Общото събрание на ООН, което започва днес, е свързана с изпълнението на целите на хилядолетието и дневния ред до 2015 г. Безспорно всичко това ще мине под знака на случващото се в Сирия, заяви в интервю за БНР външният министър Кристиан Вигенин, който е в състава на българската делегация за участие в 68-та сесия на ОС на ООН.
Министър Вигенин отбеляза, че продължават дискусиите относно текста на резолюцията, която трябва да очертае конкретните стъпки за предаването на химическия арсенал на Сирия под международен контрол. „Има и не малко очаквания за стъпки по следващия по-важен въпрос – спиране на насилието, преговори и мирен преход”, подчерта той.
По думите на Кристиан Вигенин генералният секретар на ООН Бан Ки-мун е обнадежден, че в рамките на седмицата ще има положително развитие на ситуацията и може би насрочване на дата за провеждането на конференцията „Женева-2”. „Надеждите са такива, защото пробивът за химическите оръжия е важен, но той не може да се реализира пълноценно, ако не бъде направена и следващата стъпка – спиране на насилието”, категоричен бе той.
Според външния министър за всички е ясно, че нестабилността на Близкия изток създава проблеми и за България, като най-видими са настоящите затруднения, които страната ни изпитва с увеличения наплив на сирийски бежанци. Този въпрос присъства сред темите на разговорите на всички двустранни срещи, които Кристиан Вигенин провежда в рамките на визитата си в САЩ, като се надяваме да получим политическа и техническа подкрепа.
Днес българският външен министър ще се срещне с колегите си от Катар, Палестина, Ливан, Израел. По-късно в програмата му е предвидена среща с Генералния секретар на Лигата на арабските държави. „Трябва да търсим общо съгласие за намирането на позитивни решения за облекчаване на тази хуманитарна и човешка трагедия. От една страна, бежанците от Сирия са над 2 млн. души, а от друга страна, вътрешно разселените също са милиони”, посочи Кристиан Вигенин.
България ще търси подкрепа за справяне с бежанския проблем и от ЕС, но процедурата е сложна и отнема време. Министър Вигенин информира, че МВнР е предприело съответните стъпки да подготви искане за финансиране, както и евентуално поемане на бежанци в други страни-членки. Очакваме и финансова и експертна помощ от няколко международни организации.
Външният министър призова да не се създава излишен страх у българските граждани. „ Държавата е в състояние да управлява този процес. Това, което се случва по границите ни, няма да засегне функционирането на държавата и сигурността на гражданите”, заяви той, като допълни, че МВнР работи активно и във връзка с гарантиране на сигурността на българските граждани и дипломатически представителства в района на конфликта, както и за подготовката на евентуална евакуация при необходимост.
Според информация на Националния оперативен щаб за овладяване на кризисната ситуация в България, възникнала вследствие на увеличен миграционен натиск, данните за последните три дни сочат:
От 06.00 часа на 20.09.13 г. до 06.00 часа на 23.09.13 - служители на ГД ”Гранична полиция” са установили общо 368 лица, преминали нелегално турско-българската граница, от които 226 са сирийски граждани.
Общо капацитетът за настаняване в териториалните поделения на Държавната агенция по бежанците и в специализираните домове на МВР е 2230 лица. Капацитетът на ДАБ е надхвърлен със 302 места.
Основен проблем в работата РДГП – Елхово е невъзможността за своевременно настаняване на лица с изтекли заповеди за задържане в транзитните центрове на Държавна агенция по бежанците и специализираните домове на Дирекция „Миграция” – МВР.
Продължава оглеждането и търсенето на подходящ сграден фонд за първоначално приемане и настаняване.
Със съдействието на Българския Червен кръст е активен кратък номер 1466 на трите мобилни оператори, като с един sms всеки може да дари 1 лев. Активирано е и онлайн дарение на сайта на БЧК. Събраните средства ще бъдат насочени към Националния оперативен щаб. С тях ще се открият хранителни пунктове, за да може поне веднъж на ден бежанците да получават топла храна.
Актуализиран е съставът на екипите от медицински специалисти, които ще извършват медицинското обслужване в пунктовете за първичен прием на бежанци.
Към момента няма риск от усложняване на епидемиологичната обстановка.