Инспектори на ООН се връщат в Дамаск в сряда, 25 септември, за да продължат мисията си, съобщи руският заместник-външен министър Сергей Рябков, цитиран от телевизия RT.
Експертите бяха изпратени да разследват няколко случая на евентуално използване на химическо оръжие, но работата им бе осуетена на 21-ви август когато при нова химическа атака край Дамаск уби над 1000 души.
Тогава групата беше пренасочена към местоположението на новия инцидент, за да направи проучване и да изготви междинен доклад по случая. Въпреки това, те трябваше да продължат първоначалната си мисия в последствие.
Утре те ще продължат с разследването на първите три предполагаеми атаки с химическо оръжие в Хан ал-Асал, Шейх Махсуд и Саракабе, предаде агенция Интерфакс.
"Удовлетворени сме, че нашите настойчиви призиви експертите на ООН да се върнат обратно в Сирия най-сетне бяха чути", заяви Рябков пред руския парламент междинния доклад.
Инспекторите на ООН сложиха край на спора дали в Сирия са използвани, или не химически оръжия, след като миналата седмица представиха пред Съвета за сигурност на ООН междинния доклад за случилото се на 21-ви август в предградие на Дамаск.
Русия разкритикува документа. Тогава редица западни страни видяха категорични доказателства, че правителството на сирийския президент Башар Асад е отговорно за нападението.
На свой ред Москва заяви, че доказателствата не са убедителни и апелира международната общност да направи една по-цялостна оценка на ситуацията, която да не изключва възможността, сирийските бунтовници също да са замесени както в последната, така и в предишните атаки.
Рябков заяви още, че страната му не е удовлетворена от общата си работа със САЩ по разоръжаването на сирийския химически арсенал като заяви: „Това не върви в посоката, в която трябва."
"Американските власти правят компромис с химическите оръжия, но продължават да говорят за това как "сирийският режим", както го наричат, е виновен за използването на тези оръжия, без да предоставят изчерпателни доказателства. Те продължават да настояват, че планът да се накаже Дамаск с военна намеса все още е на дневен ред", каза той.
В интервю за китайската национална телевизия CCTV, излъчено в неделя, президентът на Сирия Башар Асад, изрази опазения, че екипът на ООН, който ще съдейства за химическото разоръжаване на Дамаск може да бъде застрашен от нападения на „терористи“, които изпълняват заповеди на чужди правителства.
Той заяви, че има вероятност бунтовниците да опитат да осуетят работата на международните експерти, а след това да прехвърлят вината на правителството.
Според президента това ще се превърне в основна пречка за постигането на мира в страната му.
"За да се постигне успех на срещата в Женева, някои държави трябва на всяка цена да спрат финансирането на терористите в Сирия. Ако тероризмът продължава да се шири в страната ни, ние не можем да извлечем полза от тази среща, нито да проведем референдум, нито общи избори, нито да свършим някаква реална работа”, коментира Асад.
Напиши коментар:
КОМЕНТАРИ КЪМ СТАТИЯТА