При третия опит Народното събрание освободи Филип Златанов като председател и член на Комисията за предотвратяване и установяване на конфликт на интереси.
От сряда насам, на два пъти депутатите, по различни причини отлагаха гласуването по този въпрос.
Гласуваха 171 народни представители, от които 170 – „за”, против – един. Антон Кутев, който гласува против освобождаването на Златанов обясни поведението си с това, че не са били посочени с пръст кои са виновни за сегашната ситуация – Цветанов и Борисов.
„Това освобождаване и дебатът имаше друга цел – да бъде ясно дали има неправомерно въздействия през държавните структури върху политици. От ГЕРБ ни казаха, че трябва да изчакаме разследването на прокуратурата и следствието. Г-н Борисов се изказа три пъти, г-н Цветанов се изказа два пъти. Те можеха да кажат например – „аз не знам за такова въздействие”, „аз не съм въздействал върху Филип Златанов”. Другото нещо, което можеха да кажат е: „аз си подавам оставката като народен представител”, коментира Кутев.
Повече от час депутатите разискваха освобождаването на Филип Златанов
„ГЕРБ сливайки партията с държавата си е решавала вътрешнопартийните проблеми чрез използване на държавните структури за притискане и натиск на неудобните. Използвали са държавните структури да удрят всички онези, които не харесват, т.е. когото си искат”, заяви Мустафа Карадайъ от ДПС.
„От България трябва да се изкорени цветановщината, борисовщината, фидосовщината, гербщината. Този модел е много по-лош от този преди 1989 г.”, каза той. С дребни процедурни тарикатлъци някои хора се опитват да прикриват поръчителите – Б.Б., Ц.Ц., посочи Карадайъ.
„Каквото и да се говори, винаги се опира до въпроса за морала. Когато от тази трибуна се споменават думи за натискане, удряне, цяла Европа видя една сцена на удряне, на ритане. Що се отнася до сливане на партия и държава, нека говорим за сливане на партия и общинска власт. Обиколил съм всички райони и става въпрос за страх. Къде бяхте двете партии през 2006 г.? Къде бяхте когато се появиха инициалите Р.Овч.? Защо тогава не искахте дебат? Ние тогава не бяхме в парламента. Защо не излязохте като честни комунисти? Защо тогава нямаше следствие, сега има?”, опонира Красимир Велчев от ГЕРБ.
Цветан Цветанов пък заяви, че няма смисъл да се разисква нещо, за което парламентът няма правомощия. Парламентът не е разследващ орган, заяви бившия вътрешен министър. По думите му, по информация от публичното пространство ставало ясно, че в това тефтерче има и данни, че има С.С., Л.М., Д.П.
Дебатите трябва да са за това как от стенограма на МС, случая Хохегер и как председателят на ПЕС е ощетил страната с 3 млн. лв. Нека преминем към гласуване, а прокуратурата е тази, която трябва проучи”, заяви Цветанов.
Тефтерчето на Филип Златанов показа истината за управлението на ГЕРБ в цялата й красота – технология, по която се мачкаха хора, съсипваше се бизнес. Това тефтерче показа истината за ГЕРБ по бели гащи. Това заяви зам.-председателят на Народното събрание от Коалиция за България Мая Манолова
Според Манолова Бойко Борисов трябва да се извини на Сергей Станишев. Тя уточни, че лидерът на БСП е в Брюксел. „Инициали С.С. в това тефтерче няма, връзка на когото и да е от БСП с това тефтерче няма”, заяви Манолова.
Тогава Красимир Велчев и Емил Радев от ГЕРБ попитаха откъде Манолова знае какви инициали няма в тефтерчето, като от временната комисия не са виждали цялото тефтерче. Мая Манолова отвърна: „Г-н Велчев както винаги не е в час. Тефтерчето е достъпно по съответния ред на членовете на временната парламентарна комисия”.
Поредният трик на Бойко Борисов е това, че темата се подменя отново. Същинският въпрос е, че изпълнителите в лицето на Искра Фидосова и на Филип Златанов си отиват. Отговорността обаче е на поръчителите, които са други два инициала. Единствените поръчители на репресия срещу политически опонент или дори на вътрешнопартиен опонент през тези 3 години и половина бяха хората с инициалите Б.Б. и Ц.Ц. Това заяви пред журналисти в парламента лидерът на ДПС Лютви Местан. „Никой друг не можеше да поръчва политическа репресия. Това тефтерче като случайно проявление на цялата система на герберската власт показва как се е управлявала България през тези години точно от тези хора”, заключи Местан.