Пространството около моста е изпълнено с хора. Те носят българското знаме и това на ЕС. От бул. „Цариградско шосе” се стичат групи от хора, които се вливат в митинга. Засилено е полицейското присъствие в района. Движението е ограничено и се регулира от служители на КАТ.
|
„България изживява труден период. Днес страната се намира в дълбока институционална криза и задълбочаващо се разделение в обществото. Това бяха първите думи, които написах за началото на програмата на кабинета. За съжаление тази характеристика тези думи звучат актуално, въпреки усилията ни да водим политики за възстановяване на държавността и икономиката”, заяви премиерът Пламен Орешарски в речта си пред множеството.
„Ще продължим да бъдем толерантни и да работим за доброто бъдеще на страната си, каквото и да ни струва това в личен план. Отговорното поведение днес е необходимо повече от всякога. Единственият фактор, който може да е защитен фактор срещу омразата е толерантността. Толерантността е хармония в различието. Не е нужно да мислим еднакво. За да успеем ни е необходима вашата подкрепа, подкрепата на всички, за които просперитета на Родината е над личния просперитет”, каза премиерът.
„Нека протегнем ръка към всички наши сънародници и съмишленица, но и към всички, които мислят различни от нас. Вярвам, че ще намерим пътя и няма да се изгубим в мъглата. След всяка буря идват светлите хоризонти и си струва да работим за тях. Благодарим ви,ч е сте тук и подкрепяте нашите усилия”, подчерта премиерът.
Изказването му бе посрещнато с викове „Подкрепа” и „Орешарски”.
|
Водещи на митинга са поп-фолк певецът Константин и естрадната прима Петя Буюклиева.
Митингът в подкрепа на правителството под надслов „Да на свободата, не на омразата“ започна с изпълнение на песента „Хубава си моя горо“, изпята от Константин. Преди това той изпя една своя песен.
Множеството се включи в изпълнението.След това се включи Петя Буюклиева, която изпа песента "Бъдеще за всички нас", съпровождана от детски хор, който беше записан на плейбек.
Много преди началото на митинга на Орлов мост дойде и министър-председателят Пламен Орешарски. Той разговаря с гражданите и изслуша техните предложения и идеи. В митинга участват и членовете на кабинета, сред тях са военният министър Ангел Найденов и министърът на околната среда и водите Искра Михайлова. Присъстват също така евродепутати и депутати от управляващата коалиция. Няма провокации, обстановката в София е спокойна. Предвижда се митингът да прерасне в шествие, което да премине по бул. "Цар Освободител" и да стигне до сградата на Министерски съвет.
По повод обвиненията на ГЕРБ, че може да станат кървави сблъсъци, предвид съботното футболно дерби "Левски"-ЦСКА, лидерът на ДПС Лютви Местан заяви, че митингът е обявен достатъчно рано. Очаквало се той да приключи около 13.30-14.00 часа, а шествието на агитките да започне след 15.00 ч.
Лютви Местан:
Не на омразата и стига митинга над политиката. Това заяви лидерът на ДПС Лютви Местан. И това ни прави велики на фона на омразата, вие издигате гласа на любовта, велики сте и се прекланям пред вас, допълни той.
Аз знам, че има нещо особено в този митинг в някаква степен исторически, ще подчертая, че това е първия митинг, който събира 60 000 - 70 000 симпатизанти, на две партии в едно, първи митинг съвместно от БСП и ДПС , знам, че ще има много интерпретации. Какво ви събра една дума демокрация и България, което ви събра в едно.
„Г-н Орешарски, вие поехте управлението на страната след 4 години не просто провалено, но поехте властта от най-престъпното и крадливо управление на Бойко Борисов. Чака ви много трудна задача – да възстановите демокрацията, справедливостта, да размразите заплатите и пенсиите”, каза лидерът на ДПС.
„Борисов и Цветанов и кликата знаят да рушат. Но, г-н премиер, искам да ви уверя, че ако днес на този площад са 70 000, ако е необходимо ще станем и 170 000 и вие ще имате подкрепа да възстановите страната след батака, в който я вкара Бойко Борисов. За разлика от Борисов, Орешарски символизира демокрацията”, подчерта Местан. „Членовете и симпатизантите на ДПС често казваме – и ние сме деца на майка България, нека словото ми завърши с мощно – България”, призова Местан и бе подкрепен със скандирания от множеството.
Собствено членовете и симпатизантите на ДПС и ние сме деца на Майка България, много искрено и мощно ще кажем България.
Сергей Станишев:
След речта му зазвуча Одата на радостта на Бетховен – химнът на Европейския съюз.
Множеството тръгна към президентството в 13:15 ч.
В 13,00 часа фенове от агитките на Левски минаха покрай Президентството и скандираха "Оставка", но полицията бързо ги изолира.Към 13,48 часа на ул. "Бачо Киро" и "Дондуков" спряха трамваите 22 и 23 и 20. След което се отправиха по "Раковска". Те са съпровождани от силите на реда.
Към 14,36 часа пък агитката на ЦСКА бе на Първа градска болница, тя тръгна от НДК по посока езе
рото Ариана. Маршрутите на двете агитки бяха разделени. За сигурността им се грижеха полицаите.
Множеството се спря за кратко пред сградата на парламента, за да изрази подкрепата си към депутатите. След това се отправи към сградата на президентството, където скандира „Оставка”.
Пред сградата на Министерски съвет симпатизантите на БСП и ДПС изразяват подкрепата си за кабинета на Пламен Орешарски. Те скандират „Подкрепа” и „България”. Засилено е полицейското присъствие в района.
Митингът в подкрепа на правителството на Пламен Орешарски приключи пред сградата на Министерски съвет. На площада се събраха десетки хиляди симпатизанти на БСП и ДПС. В края на проявата премиерът Пламен Орешарски благодари на събралите се за подкрепата и каза, че с общи сили ще успеят да нормализират ситуацията в държавата. Лидерът на БСП Сергей Станишев също благодари на множеството. „Ние сме се събрали с обич към България. Демокрацията в страната има жизнени сили”, посочи той и добави, че няма да позволят на мафията да се върне във властта.