5-годишният Валентин Анастасов извади от ледените води на Тунджа Богоявленския кръст в Калофер. По традиция разпятието се дава на най-малкия участник в уникалното мъжко хоро, което се извива там. Валентин за втора година участва в ритуала и за втори път има късмета да хване кръста. Той даде на мъжете във водата да го целунат, а свещеник благослови детето и баща му. На излизане от реката момченцето си пожела здраве.
Малкият Валентин е син на рейнджър от 61-ва Стрямска механизирана бригада – Карлово, съобщи plovdivutre. Бащата и дядото на момчето от години участват в Богоявленския ритуал.
Всяка година на Йордановден облечени в носии калоферци влизат в Тунджа, за да се хванат на хорото и да спазят традицията. Тази година в ледените води нагазиха около 100 смелчаци – както винаги под звуците на тъпани и народни песни. Някои обаче бяха по бански, с маски или дори голи.
Обичаят е единствен в страната и се изпълнява от близо две столетия.
Цялата страна е разделена, аз искам поне тук, в Калофер, на този свят ден, да бъдем обединени, заяви кметът на града Румен Стоянов, който за шеста поредна година води традиционното мъжко хоро в родното място на Ботев.
Въпреки намеренията на някои калоферци да изпълнят алтернативен ритуал, тъй като първият им се струвал неавтентичен, в крайна сметка и те нагазиха заедно с гостите от другите градове в Тунджа.
„По случай празника, пожелавам на всички гости на Калофер и на цяла България да са живи и здрави. На Богоявление, на този ден е осветена водата. Дано не се разцепва българския народ и да бъдем по-единни - каза Стоянов. - Традицията за мъжкото хоро ни е завещана от нашите бащи, деди и прадеди и ние сме длъжни да я опазим“.
21-годишният Александър Николов извади кръста от морето във Варна, предаде радио „Фокус” – Варна. Той е третокурсник в Икономическия университет, тренира плуване, за кръста скача втори път и го вади от водите успешно и двата пъти.
Негово Високопреосвещенство Варненският и Великопреславски митрополит Йоан отслужи Велик водосвет и хвърли светия кръст в морската вода на Буна І на варненския плаж 47 души се впуснаха в надпреварата и скочиха в студените води на Черно море на варненския плаж, за да извадят кръста, както повелява традицията.
Най-младият от тях е само на 15 години и скача за първи път, а най-възрастният е на 74 години и скача вече за 17 път, казва се Васил. При скачането на мъжете във водата температурата на въздуха беше около 9 градуса, а на водата около 7 градуса. Александър честити празника на всички именници и пожела здраве, любов и късмет.
По-късно днес, в 13.30 часа, дядо Йоан ще хвърли кръста в морето и от борда на кораб „Академик” във варненския квартал „Аспарухово”.
17-годишният Теодосий Чернев пък хвана кръста в Бургас. Младежът е ученик в 11-и клас на Спортното училище и участва за първи път в надпреварата за спасяването на кръста. Той също тренира плуване. След като излезе от студените морски води, Теодосий си пожела много здраве, щастие и късмет през новата година.
Общо 55 души се включиха в надпреварата за улавянето на кръста тази година. Ритуалът по спасяването на кръста се проведе на обновения Мостик в Бургас.
22-годишен видинчанин пък извади Богоявленския кръст от водите на Дунав във Видин. Той се казва Исус Алиев Салиев и стигна пръв до кръста, хвърлен в реката от Векичкия епископ Сионий, викарий на Видинския митрополит Дометиан. Исус е скачал многократно за кръста, но за първи път успява да го извади от реката. Той си пожела здраве, късмет и нова къща.
В ритуала по изваждането на Богоявленския кръст от река Дунав участваха 31 мъже. За здравето на участниците се грижеше медицински екип. Спасители от БЧК-Видин следиха за безопасността на скачащите във водата, а доброволци раздаваха топли напитки. Богоявленският ритуал се проведе на брега на река Дунав край крепостта "Баба Вида". Той бе проследен от стотици видинчани и гости на града.
С Архиерейска света литургия, отслужена от Пловдивския митрополит Николай в храма „Успение Богородично”, започнаха празненствата по случай Богоявление в Пловдив. По-късно Негово високопреосвещенство освети бойни знамена и поведе литийно шествие към Водната палата. Там в 12.00 часа митрополитът хвърли кръста във водите на река Марица. Извади го студентът от Университета по хранителни технологии Росен Петров, който е родом от Ямбол, уточни plovdivutre. Това е дебютното участие на Росен в ритуала.
В Кърджали пък студентът по кинезитерапия Антон Чолаков пръв стигна и улови кръста, хвърлен от отец Петър във Водното огледало, съобщи „Нов живот“. Мъжът е на 24 години и късметът му се усмихва за четвърти път.
Интерес предизвика присъствието на две двугърби камили в Източните Родопи. Животните бяха начело на празничното шествие, което се отправи към водите на река Арда.
Десетки граждани също се присъединиха към колоната, предвождана от църковните хоругви и камилите, за да участват в церемонията, която по традиция в Кърджали винаги е зрелищна.
По-късно през деня 29-годишния столичанин Вячеслав Борисов извади кръста от езерото в столичния квартал „Дружба” в присъствието на столичния кмет Йорданка Фандъкова. Тивериополският епископ Тихон благослови младия мъж, който пожела за себе си и близките си най-вече здраве.
Борисов четири пъти се е борил за кръста на Богоявление, но го вади за втори път след 2012 г. Той заяви, че няма специална подготовка за това.
Общо участниците в богоявленския ритуал в столицата бяха 48. От полицията заявиха, че допустимият за водоема брой е 50, но понякога се е случвало повече хора да се включат.