Две от новите специалности - „Асистент на лекар по дентална медицина“ и „Сценичен костюм“, ще се изучават в Професионална гимназия по текстил и моден дизайн във Варна. По първата специалност ще бъдат приети 26 ученици, а по втората - 13, предаде БНТ.
"Паралелката, която ще изучават “Асистент на лекар по дентална медицина”, ще бъде с разширено изучаване на чужд език, ще се изучава и латински. Съответно сме готови да подготвим нашата материална база, за да могат часовете по практика да бъдат водени тук в сградата на гимназията", каза Албена Свещарова, зам.-директор в Професионална гимназия по текстил и моден дизайн - Варна.
В училището започват и рекламна кампания, за да представят новите специалности. "Това е през социалните медии. Съответно има панорама на образованието, която е през април месец", добави Албена Свещарова. Обучението по специалността “Сценичен костюм” е важно, защото културните институции във Варна имат нужда от такива кадри.
"Ние за първи път предлагаме този вид професия. В момента има необходимост от пазара на труда. Направени са задълбочени анализи за тригодишен период назад", посочи д-р Ирена Радева, началник на Регионалния инспекторат на образованието във Варна. Най-атрактивните за бизнеса специалностите се изучават по дуална система. За Варненска област през следващата учебна година паралелките са 5, а една от търсените специалности в дуалното обучение е професията дрогерист и консултант.
"Исках да съчетая работата с учението и реших да избера тази специалност. Понеделник и вторник сме на работа. През другото време сме на училище и се получава", разказва Мелиса Джеват, 11. кл., ПГХХВТ “Д. И. Менделеев” - Варна. "Работата ни е свързана с училище и ни се плащат пари, имаме практика, научаваме доста нови неща и няма нужда да се търсим в момента друга работа", смята Даная Младенова, 11. кл., ПГХХВТ “Д. И. Менделеев” - Варна. В дуалното обучение ролята на ментора е важна за учениците.
"В началото им беше доста по-трудно. Доста по-бавно се случваше усвояването на работните процеси, на трудовите навици. Но сега децата в пъти по-добре се справят и по-бързо усвояват нещата, които трябва да научат", увери Любка Йорданова, управител на магазин, ментор. Специалностите, за които има недостиг на пазара на труда, са в списъка на защитените. За Варна те са три - „Електротехник“, „Корабен техник“ и „Корабоводител“. Изучават се в Морската гимназия “Св. Николай Чудотворец“.
"Това обикновено са специалности от професии, към които младите хора не проявяват особен интерес. Но ние залагаме заедно с бизнеса на различни стратегии, така че да повишим интереса към този вид професии", отбеляза д-р Ирена Радева, началник на Регионалния инспекторат на образованието във Варна. В 22 училища във Варна и областта се изучават специалности, по които се очаква недостиг на специалисти. Те също са включени в плана за прием през следващата година. Сред тях са хлебарите, готвачите, корабните монтьори и спедиторите.