Евентуален референдум ще доведе до по-висока избирателна активност на предстоящите избори за Европейски парламент и това няма да бъде в услуга на управляващите. Това заяви пред bTV проф. Калин Янакиев, член на Инициативния комитет за провеждане на референдум.
„Нито един от управляващите няма в прав текст да каже, че се страхуват от повишаване на избирателната активност. Но истината е, че изглежда се страхуват”, коментира той.
Янакиев подчерта, че отговорите на допитването не са предварително ясни и е най-важно да се чуе гласът на хората.
Амбицията на Инициативния комитет е да събере до края на февруари нужните 500 000 подписа, които задължават парламента да насрочи допитването.
Референдумът, предложен от президента е момент, в който могат да се изкажат експертите и по този начин обикновеният гражданин ще може да направи информиран избор. Това посочи в дискусия пред БНТ проф. Александър Кьосев. Той поясни, че референдум трябва да има, защото има право на такъв.
Иван Сотиров от движение “Независима България”пък открои, че формулировката на първия въпрос не отговаря на изискванията на закона – да са точно и ясно зададени въпросите.
Политологът Емил Георгиев подкрепи мнението на Кьосев, че суверенът трябва да се изказва.
Всеки, който изразява някакви съмнения спрямо референдума, по-скоро изразява вътрешния си страх, особено политиците, които са на власт в момента, понеже когато същите политици са били в обратната позицият, те са подкрепяли твърдо идеята за референдума за Белене, припомни Георгиев.
Според него народът може да бъде осведомен достатъчно добре и той трябва да се слуша.Необходимо е да се появи инициативен комитет, който да застъпва и другата теза, за да бъдат гражданите информирани изцяло, отбеляза Георгиев.
Инициативните комитети не са просто за референдума, а имат конкретна позиция по зададения въпрос, открои още политологът.