Българската ветроенергийна асоциация (БГВЕА) определи референдума в Община Добричка "за" или "против" изграждане на ветроенергийни паркове в земеделски земи на територията на общината като незаконосъобразен. Това е позицията на Асоциация, която беше изпратена до медиите.
Относно вчерашния брифинг на кмета на община Добричка Соня Георгиева, която каза, че има влязло в сила решение на Общинския съвет на Община Добричка за референдума, според БГВЕА приетото решение от 4 септември все още не било влязло в сила заради последващо обжалване на решението, в следствие на което към момента са налице две висящи производства.
До окончателното произнасяне от страна на Върховния административен съд и Административен съд-Добрич по тези производства, провеждането на референдума не може да се осъществи, категорични са БГВЕА, като Асоциацията допълва, че поради това, не могат да се съгласят с твърденията, че има влязло в сила решение на добричкия общински съвет.
Това твърдение е невярно и смятаме, че е важно жителите на община Добричка и обществото като цяло, да са надлежно информирани по темата, пише Асоциацията, като обръща внимание, че "развитието на възобновяема енергия в страната е предмет на национална политика, която България изпълнява, в синхрон с климатичните и енергийни политики на ЕС. Ангажиментите на страната в тази връзка, са установени с международни договори, сключени преди повече от 10 години. С оглед разпоредбата на чл. 9 ал. 4 от ЗПУГДВМС, референдум по въпроси, уредени в сключени от Република България международни договори могат да се подлагат на референдум само преди, но не и след тяхното подписване. Следователно, въпросите, предмет на референдума са в противоречие с цитираната по-горе законова разпоредба".
Но иначе от БГВЕА казват, че "вярваме в правовата държава и върховенството на закона" и са убедени, че компетентни органи, в лицето Централната избирателна комисия (ЦИК) и Районната избирателна комисия (РИК), ще спазят всички законови разпоредби в контекста на създалата се ситуация.
По-късно от БНР съобщиха, че Централната избирателна комисия (ЦИК) е отменила назначаването на секционните комисии за провеждането на референдума в община Добричка, като причината за това е съдебният спор, който е започнал след жалба на областния управител Йорданка Костадинова срещу решението на Общинския съвет на Община Добричка за референдума.
Върховният административен съд върна делото на съда в Добрич за разглеждане.
ЦИК е приела, че Общинската избирателна комисия - Добричка (ОИК) при произнасянето си е следвало да назначи съставите на СИК, като се съобрази с направените писмени предложения при спазване на изискванията на Изборния кодекс.
Но при произнасянето ОИК не е съобразила съдебния спор пред Върховния административен съд във връзка с обжалване на решение на Общинския съвет - Добричка.
Решението на ЦИК подлежи на обжалване в тридневен срок пред Върховния административен съд.
Припомняме, че жителите на селата Славеево, Пчелино и Одърци се обявиха против изграждането на парк от 23 генератора. В началото на септември Община Добричка реши да проведе местен референдум, като беше решено, че той ще се проведе на 27 октомври, когато са и парламентарните избори.
Но преди няколко дни председателят на Районната избирателна комисия (РИК) Цонка Велкова заяви, че трябва да бъдат преустановени всички действия по произвеждане на референдума, а мотивът за това беше, че едни и същи хора са назначени както за членове на СИК за парламентарния вот, така и за членове на СИК за референдума. Освен това, продължи председателят на РИК, решението на Общината за референдум не е влязло в сила, понеже има висящо производство поради обжалване от областен управител, което е известно и на ЦИК.
От своя страна на пресконференция, която се проведе вчера, кметът на Общината Соня Георгиева изрази учудването си от това изказване, понеже в процеса на организация са проведени няколко срещи с екипа от общинската администрация, юристи, заместник-кметове с членове на РИК. По време на тези срещи и проведените разговори Цонка Велкова е твърдяла, че членовете на секционните комисии и за народните представители, и за референдума, трябва да са едни и същи, но във вчерашното си изказване е твърдяла нещо съвсем различно.
Освен това в края на август Соня Георгиева алармира за упражнен натиск върху местната администрация и получени заплахи, в случай че не се одобри инвестиционното намерение.