Отидете към основна версия

620 9

Командирът на базата ни в Антарктида: На терен винаги се спазват инструкциите за работа в рискови ситуации

  • камен недков-
  • антарктида-
  • база

Възможност за такива винаги съществува, заяви Камен Недков

Снимка: Личен архив

При работа на терен в Антарктида винаги се спазват протоколи и инструкции за действия при попадане в рискови ситуации. Възможност за възникване на такива винаги съществува, предвид спецификата и особеностите на мястото. Ситуацията с Васил Гурев от последните дни е пример за това, заяви за БТА командирът на базата Камен Недков.

Според него, когато всичко върви гладко, защото всеки знае какво трябва да прави, как да го прави и подхожда с нужното уважение, винаги съществува опасност да влезе в рутина и да се неглижират дребни детайли, а когато се съберат три – четири малки фактора, те образуват един голям. Затова Камен Недков казва, че е важно да се провеждат чести инструктажи и опресняване на знанията, а при създали се ситуации след завършването им да се прави разбор и обсъждане, да си направят съответните изводи.

„Случки като тази от последните дни ни дават възможност да си дадем сметка къде се намираме, как малките детайли са важни и трябва да бъдат спазвани. Не всичко може да бъде предвидено разбира се. Когато попаднем в някакви ситуация, следващите действия трябва да бъдат най-правилните, да се случват с правилната последователност и скорост, всеки да бъде спокоен, информацията, която тече между хората на терен и в базата, да бъде достатъчно кратка, ясна и синтезирана, така че всяко следващо действие да бъде правилно и отмерено. През годините е имало подобни ситуации, но всички са завършвали благополучно“, каза командирът на базата.

Камен Недков обясни, че проектите, които се осъществяват на българската антарктическа база стават все по-дръзки с всяка година, използва се все по-сложна апаратура и това изисква все по-правилна подготовка. Той каза, че е нужно хората, които идват да работят на базата, да бъдат предварително подготвени и с повече от един профил на знания. Според него на Антарктида има какво да се научи, види и адаптира към собствените знания, така че да бъдат приложими на едно подобно място. Недков подчертава, че наличието на подходящи и подготвени полеви асистенти е от изключителна важност.

“Освен това имаме щастието втора година подред един от двамата доктори на базата да е д-р Севдалина Михайлова. Тя е анестезиолог- реаниматор в клиниката по детска анестезиология и интензивно лечение в Пирогов, но и активен член на Планинската спасителна служба (ПСС). Участвала в множество акции в планината и е от хората, които водят обученията по долекарска помощ на планинските спасители. Тя има абсолютно реалната представа как се води комуникация в такива ситуации и кои са важните неща, на които трябва да бъде наблегнато, за да се подходи адекватно“, каза още командирът на българската база.

„Също така това, че в последните няколко години имаме кораб, ни дава едно изключително голямо спокойствие, че случи ли се нещо – имаме помощта му. Плавателният съд е тук, пред базата, и в близкия един час може да реагира и да бъде на очевидно далечна дестинация за лодка, но много лесна такава за кораб. Той да пусне лодки и да реагира в отдалечени точки от острова и водите около него. С кораба тази ситуации биха се овладели бързо и лесно, споделя Камен Недков.

„Отделно за сигурността както на суша, така и на вода има пряка връзка и комуникацията с испанската база и много често се правят съвместни дейности на терен с техни и наши лодки, шейни или излизане със ски“, обяснява командирът на базата. Колаборацията помежду ни дава знанието и увереността, че при възникване на ситуация имаме синхрон помежду си и можем да работим в екип.

Поводът да се припомни всичко това бе ситуацията от последните дни, при който физикът Васил Гурев пропадна в ледена пукнатина. Повече за самата ситуация разказаха пред БТА двамата участници в нея – Васил Гурев и Александър Вълчев.

Полевият асистент Александър Вълчев обясни пред БТА, че такива ситуации се случват на подобни терени и именно за това там хората ходят задължително със ски и вързани в алпийска свръзка. Според него случилото се не е нещо невероятно, извънредно или пък тежък инцидент. При развитието на ситуацията той подал сигнал към базата и започва комуникация между него, командира на базата и д-р Михайлова. След преминаване на протокола за такава ситуация, последва тръгване към мястото на случката на двама полеви асистенти. В това време Вълчев предприема последващи действия за осигуряване на Гурев и изваждането му.

„Васко беше напълно спокоен в пукнатината, говорехме и разсъждавахме заедно. Той е опитен и предприе съответните действия, които може да направи вътре. Обезопаси се допълнително с ледени цеви, свали ските си и се освободи от заклещеното положение, за да може да ми помага. Аз му подадох допълнително въже, с което му помогнах да излезе. С общи усилия той излезе, не беше пострадал по никакъв начин. Отдъхна си известно време, изпълнихме указанията на доктор Михайлова и малко след това екипът от базата също беше на терен. Прибрахме се заедно и всичко приключи благополучно.“, разказа Александър Вълчев.

„Първо трябва да кажа, че ако за София това е новина, за Антарктида и за тези, които работим тук повече от месеци по ледниците, това донякъде е ежедневие“, заяви физикът Васил Гурев пред БТА.

„Пукнатините са част от ледника, от неговия живот. Когато има много сняг е по-тривиално - човек ходи със ските. Когато пък има по-малко сняг, ледникът е открит и пукнатините се виждат много хубаво, но има и среден период, в който върху пукнатините и леда има съвсем малко сняг, особено ако е навалял няколко сантиметра нов пресен сняг вече е малко по-деликатно и човек може да попадне в пукнатина. Затова ходим вързани по всички правила и стандарти“, каза той. По думите му случилото се не е нищо особено.

„В някакъв момент пропаднах, моят партньор Сашо ме задържа“, добави Гурев. Той допълни, че всеки, който ходи по ледник, рано или късно може да има такъв проблем. „По-сериозният проблем беше, че човек виси и има ски на краката си, които при тази ситуация определено пречат. Забих един леден клин, това е ледена цев, в една от стените на пукнатината, стабилизирах се и можех повече да се боря със ситуацията. Откачих си ските, което честно казано, макар да имам голям опит в едно или друго нещо, не беше ми се случвало, висейки на сбруя, да си откачам ските, без да имам щеки“, разказа ученият. Той добави, че след това неговият партньор му е подал помощно въже и втори леден клин. Докато се е опитвал да се осигури, Александър Вълчев е правил установка, с която да му помогне.

„Започнахме процеса по извличане, помогнах си с горния клин, Сашо много активно помагаше с помощното въже и установката за извличането. Стъпих на горния клин и вече видях белия свят. Като излязох ми беше приятно да видя, че за няколко минути Сашо беше направил всичко, което трябва да се направи. След това дойдоха и шефът на базата, и нашата очарователна лекарка. Интересно е, че аз имах намерение да продължим да работим по ледника, тъй като на 40-50 метра беше следващата рейка, която трябваше да измерим, но те настояха да се приберем“, разказа още Васил Гурев.

Едва когато слязох долу в базата видях, че съм прекалено мокър, добави той и отчете, че, когато човек е под ефект на адреналин, не винаги си дава точна оценка за състоянието.

„Съвсем добре се чувствам, продължаваме работата по ледника и още няколко дни тук поне нашият екип трябва да приключи работата и всичко е наред“, завърши Гурев.

Поставете оценка:
Оценка 3.7 от 3 гласа.

Свързани новини

Новини по градове:
Новини Айтос, Новини Балчик, Новини Банкя, Новини Банско, Новини Благоевград, Новини Бургас, Новини Бяла, Новини Варна, Новини Велико Търново, Новини Велинград, Новини Видин, Новини Враца, Новини Габрово, Новини Добрич, Новини Каварна, Новини Казанлък, Новини Калофер, Новини Карлово, Новини Карнобат, Новини Каспичан, Новини Китен, Новини Кнежа, Новини Козлодуй, Новини Копривщица, Новини Котел, Новини Кресна, Новини Кърджали, Новини Кюстендил, Новини Летница, Новини Ловеч, Новини Лом, Новини Луковит, Новини Мездра, Новини Монтана, Новини Несебър, Новини Нова Загора, Новини Нови Пазар, Новини Обзор, Новини Оборище, Новини Омуртаг, Новини Павликени, Новини Пазарджик, Новини Перник, Новини Петрич, Новини Плевен, Новини Пловдив, Новини Поморие, Новини Правец, Новини Радомир, Новини Разград, Новини Разлог, Новини Русе, Новини Самоков, Новини Сандански, Новини Сапарева Баня, Новини Свети Влас, Новини Свиленград, Новини Свищов, Новини Своге, Новини Севлиево, Новини Силистра, Новини Симитли, Новини Сливен, Новини Смолян, Новини Созопол, Новини Сопот, Новини София, Новини Средец, Новини Стара Загора, Новини Стрелча, Новини Суворово, Новини Тетевен, Новини Троян, Новини Трън, Новини Трявна, Новини Тутракан, Новини Търговище, Новини Харманли, Новини Хасково, Новини Хисаря, Новини Царево, Новини Чепеларе, Новини Червен бряг, Новини Черноморец, Новини Чипровци, Новини Чирпан, Новини Шабла, Новини Шумен, Новини Ябланица, Новини Ямбол, Новини Всички градове