В открито писмо до Централната избирателна комисия (ЦИК), асоциация „Прозрачност без граници” изрази загриженост въввръзка с ниското качество на провежданите обучения на районните избирателни
комисии и на секционните избирателни комисии в страната за предстоящите избори за членове на Европейски парламент.
Като регистриран наблюдател за изборите за Европейски парламент Асоциация „Прозрачност без граници“ е осъществила наблюдение на обученията на членове на районните и секционните комисии в страната.
От Асоциацията са констатирали, че не се предоставят точни и ясни указания за действителността на бюлетина, намерена в избирателната урна, на която отрязъкът в долния десен ъгъл с пореден номер не е бил откъснат от член на СИК.
От „Прозрачност без граници” съобщават още, че не се предоставят недвусмислени указания за механизма на отчитане на преференциалния вот, а на участниците в обучението не се предоставят предварително методическите указания на ЦИК по прилагане на Избирателния кодекс. Такива ще бъдат предоставени на членовете на СИК след 14 ч. в деня за размисъл – очевидно неадекватен срок
за подробно запознаване с тези ключови правила.
Липсват обучителни материали, които да съдействат за подготовката на участниците предвид кратките срокове (образци от изборните книжа и материали, нагледни обучителни материали, включително и електронни обучителни средства – презентации, видеоклипове и др.), а такива са предвидени с Решение на ЦИК от 8 май 2014 г.
От Асоциацията съобщават, че на участниците се предоставя единствено образец на секционен протокол, но в недостатъчен брой копия за всички присъстващи.
Продължителността на обученията от 2 астрономически часа е крайно недостатъчна за запознаване с изискванията на новия Изборен кодекс и решенията на ЦИК, които касаят конкретната работа на избирателните комисии, а и за отговор на всички поставени от участниците практически въпроси, категорични са от "Прозрачност без граници'.
Според тях, збраният късен час за обученията на секционните комисии допълнително създава напрегната обстановка и препятства качественото провеждане на обучението.
"Смятаме за непрофесионален и неефективен подхода на Централната избирателна комисия спрямо обученията, според който основно се разчита на опита на част от членовете на РИК и СИК в произвеждането на предходни избори и обученията се свеждат до кратък инструктаж. Това е особено тревожно предвид традиционно констатирания от Асоциацията", съощават от "Прозрачност без граници".
Те са констатирали значителен брой организационни нарушения в изборния ден.
Организационно-техническите проблеми в работата на РИК и СИК често имат
пряко отношение към отчитането на действителността на вота и, следователно,
към изборния резултат.
В противоречие с установените международни стандарти за стабилност и
предвидимост на изборното законодателство, новият Изборен кодекс влезе в сила два
месеца преди датата на изборите за членове на Европейския парламент, а месец по-късно
бяха приети и допълнителни промени в изборното законодателство.
Това от своя страна наложи разработването от страна на новосформираната Централна избирателна комисия на огромен обем изборна документация в кратки срокове, твърдят от "Прозрачност без граници".
Тази ситуация според тях налага изключително внимателен и прецизен подход от страна на ЦИК по отношение на обученията на Районните избирателни комисии и секционните избирателни комисии. От
подготовката на членовете на РИК и СИК зависи еднозначното и коректно прилагане на изборното законодателство, за да не бъде компрометиран изборният процес.
От Асоциация "Прозрачност без граници" се надяват, че в оставащото кратко време до изборния ден ще бъдат положени усилия част от констатираните дефицити доколкото е възможно да бъдат
преодолени.