„Промяната в цената на електрическата енергия е незначителна. Сега ако сме плащали 40 лева, сметката ни ще скочи с 1.30 лева”, заяви в студиото на „Здравей, България” по Нова телевизия членът на ДКЕВР Еленко Божков. Той коментира очакваното повишение на цената на тока, което няма да се отрази сериозно върху обикновените потребители, но със сигурност ще повлияе на дребните производители.
„Ако не се осъществят предприетите от нас мерки – да се обърнем с жалба към Европейската комисия за цените в централите „Марица-Изток” 1 и 3 и жалбата относно държавната помощ във ВЕИ сектора, ще трябва да вземем мерки за да преодолеем ситуацията. Когато има договор, изразяваща се в държавна помощ, ЕК обикновено взима отношение и ги прекратява”, категоричен бе Божков.
„Ако няма такова решение, ще трябва да търсим начин да приведем цената на електроенергията за крайния потребител към това положение. Не може да говорим за скок. Дефицитът от двете централи значително надхвърля потреблението на българските граждани. Ако има повишение от октомври, то ще бъде малко – 2-3%. Не приемам твърдението, че нощната тарифа може да се увеличи с до 29%”, заяви членът на ДКЕВР.
„Ако потребителите са на ниско напрежение, тяхната цена се отразява по същия начин, по който се отразява тази на гражданите. Но ако са на свободния пазар, цената ще е още по-евтина. В момента цената на свободния пазар е по-евтина от регулираната”, допълни Божков, като отрече срещу НЕК да е упражняван натиск или да са изпълнявани политически поръчки.
„Това увеличение с 1-2 лева на фактура 50 лева е хапчето, с което ние започваме да оздравяваме НЕК, така че тя да получи този дефицит от 1,5 млрд. лева за следващите 5 години”, завърши експертът.
Поскъпването на тока е неизбежно и тепърва предстои плавно повишаване на цената на електроенергията, това заяви в студиото на "Добро утро, България!" по ТВ7 енергийният експерт проф. Атанас Тасев. По думите му вдигането на цената е крайна мярка, но всички други ресурси вече са изчерпани.
Според Тасев вече е време да мислим повече за енергийна ефективност спестяване на електроенергия, но преди всичко енергетиката у нас се нуждае от консенсус. Затова е необходимо да се предложат няколко сценария, които да бъдат подложени на публично обсъждане и всяко следващо правителство да се придържа към решените чрез консенсус мерки.
Енергийният експерт потвърди думите на колегата си Иван Хиновски, който вчера заяви в студиото на TV7, че договорената от Държавната комисия за енергийно и водно регулиране (ДКЕВР) цена на природния газ, влязла в сила от 1 юли, всъщност е по-ниска от себестойността на продукта и това реално може да доведе до фалит на "Булгаргаз". Причината според експертите е грешната методика, по която е изчислено колко ще плащаме за 1000 кубически метра синьо гориво.
Атанас Тасев допълни, че ако се откажем от услугите на Топлофикация, това ще означава реална катастрофа за София. Електропреносната мрежа на столицата не е пригодена да поеме такъв голям товар, дори само два квартала, като "Младост" и "Люлин", да минат изцяло на отопление с ток.