Лихвите по кредитите в България са на средно ниво спрямо останалите държави от ЕС. Те не са нито най-високите, нито най-ниските, стана ясно от изказване на управителя на БНБ Иван Искров.
"По данни на Европейската централна банка (ЕЦБ) лихвените проценти по заеми, различни от овърдрафт, в левове за септември у нас са средно на ниво 8.4%. За сравнение в Чехия в крони лихвата е 4.9%, в Естония - 8%, в Унгария - 14.5%, в Литва - 12.5%, в Латвия - 15.8%, в Полша - 7.5%, а в съседна Румъния процентът стига до 26.5%", обяви Искров. Проверка на "Сега" в сайта на ЕЦБ показва, че Искров говори за новоотпуснатите фирмени заеми в левове със срок между 1 и 5 години и в размер до 1 млн. евро.
По данните на ЕЦБ, цитирани от Искров, през септември годишният процент на разходите по новоотпуснатите жилищни заеми в левове у нас е бил 11.28%. За сравнение нивото в Чехия е 5.8%, в Естония - 14.9%, в Литва - 14.1%, в Латвия - 10.2%, в Полша - 8.1%, а в Румъния - 14.8%. Средно за еврозоната лихвите общо по кредитите са 4.6%, а специално тези за покупка на жилище - 4%, обяви управителят на БНБ.
Отидете към основна версия
7 Декември, 2009 00:00 613 0
Лихвите по кредитите у нас са 8.4%, в Румъния - 26.5%
Поставете оценка:
Оценка от 0 гласа.