Заменянето на старата дървена дограма с PVC или алуминиева безспорно е добро решение. Това, което малцина отчитат обаче е, че слагайки една хубава и скъпа дограма помещението се затваря доста плътно и това често води до конденз.
„Съвременните прозоречни системи гарантират доста висока плътност на помещенията, което мигновено вкарва необходимост от проветряване. В големите обществени сгради това се прави с отделен проект, но когато става дума за дървената дограма в жилището, от която духа и има инфилтрация и после се затвори с нещо плътно като PVC дограма, започват проблеми с мухъл, влага и конденз”, казва Румен Димитров, строителен мениджър в „Хаусмайстер”. Затова е необходимо при подмяна да се предвиди допълнителен отвор, откъдето да влиза пресен въздух или поставянето на т.нар. „ пасивни ветилатори” на самите дограми без човек да чувства дискомфорт от това, че му духа или става течение.
„Тези вентилатори се поставят или по отваряемата част на съществуващите профили или се вграждат при правенето на нова дограма в горния край на стъклопакета. Направени са така, че когато навън и вътре атмосферата е спокойна може да влиза пресен въздух и респективно да излиза влажен и топъл, без човек да чувства дискомфорт. В момента, в който отвън задуха вятър или стане буря има клапа, която е автоматична и се влияе от налягането, която се затваря и не позволява човек да усеща онова тънко течение, което се получава при леко отворен прозорец. Това е добро решение, когато трябва да се проветри помещението без да отваря прозореца”, допълва Димитров. Той обаче предупреждава, че това не трябва да се слага на всякъде и трябва да се подхожда разумно. Необходимо е да се намери баланс между въздуха, който има необходимост да излезе от помещението по някакъв начин и този, който трябва да влезе през вентилатора.
Цената на вградения вентилатор е около 100 лв. на линеен метър. Това оскъпява малко дограмата, но в същото време пести редица неудобства.