Отидете към основна версия

9 505 8

Нови предпазни мерки на банковия пазар при ипотеките

  • перфанова-
  • банки-
  • кредити-
  • тпускане-
  • ипотечен заем-
  • потребителски кредит

Практика е част от хората, които си купуват жилище с ипотечен кредит, да теглят и потребителски. Обикновено последният се ползва за малки довършителни работи и обзавеждане на новия дом. През последните месеци обаче се наблюдава тенденция част от банките да отказват отпускането и на двата заема на едно и също лице.

„Реакцията на банките е индикатор, че самите те се предпазват от сътресения на пазара. Все пак не трябва да забравяме, че недвижимият имот е един от най-скъпите продукти, в който се инвестира дългосрочно и ликвидността на този продукт е по-бавна. В този аспект банките разсъждават дългосрочно, а дългосрочното, когато зависи от международни политики и интереси е трудно предвидимо, макар и в известна степен очаквано“, коментира за най-големия сайт за недвижими имоти imot.bg инж. Ирена Перфанова, заместник-председател на Национално сдружение „Недвижими имоти“ (НСНИ).

Ограниченията в едновременното даване на ипотечен и потребителски кредит е само една от мерките на финансовите институции. Отчита се търсене и на по-голямо самоучастие на кредитополучателя в дела на сделката, а също са и налице известни индикации за влияние върху пазарните оценки чрез корекцията им с изискуеми коефициенти.

Относно средствата за подобрения в имота – те могат да се теглят и под формата на договорна ипотека, но в този случай за цялото задължение седи като залог имота, което означава по-голямо ограничение на отпуснатите средства.

„Трябва да погледнем и от друг ъгъл политиката на банките – те отпускат средства на заем, а не ги раздават безвъзмездно. Нормално е да имат някакви критерии, които да им дават по-голяма сигурност, че в критичен момент биха могли да си върнат дадените пари, но ѝ да спечелят от това. А също така трябва да погледнем по-трезво и през собствената си призма – когато взимаме пари от банката как бихме се справили да ги върнем. Колко решения имаме като втори, трети план, ако първият се провали. Да се теглят разумни кредити за лични нужди е разумен ход за самите нас“, казва инж. Перфанова.

Банковата система също минава през сериозна трансформация в момента. Закриват се банкови клонове, у нас тече консолидация, а дигитализацията стремглаво навлиза във финансовата сфера. „Таксите за банкови услуги растат, променят се тарифните правила на банките, което засяга и вече сключените банкови кредити. За всички тези промени потребителят трябва да е подготвен – бих казала подготвен да посрещне неочакваното“, заключава заместник-председателят на НСНИ.

Поставете оценка:
Оценка 3.5 от 8 гласа.

Свързани новини