Цените на жилищата в Турция показаха зашеметяващо увеличение, подпомогнато и от желанието на богатите да купуват имоти, за да защитят спестяванията си от инфлацията, която достига почти 50% на годишна база.
Търсенето на жилища не се поддаде на рязкото покачване на цените, надвишавайки инфлацията с 10 процентни пункта, което доведе до по-нататъшно покачване на цените. Междувременно предлагането в сегмента намаля на фона на забавянето на новите инвестиции в резултат на огромното увеличение на разходите в строителния сектор.
Под натиска на президента Реджеп Тайип Ердоган турската Централна банка намали основната си лихва с 500 базисни пункта през последните четири месеца на 2021 г., въпреки нарастващата инфлация и рязкото обезценяване на турската лира. Съкращенията повишиха дисконтовия процент на банката до 14% през декември, тъй като годишната потребителска инфлация нарасна до 36%.
Спорната политика провокира "бягство" на населението към твърда валута и злато, тъй като реалната доходност на лирата рязко падна до отрицателни стойности. Именно на този фон мнозина се насочиха към закупуване на недвижими имоти, за да защитят спестяванията си от инфлацията.
В Истанбул, най-големият град в Турция, където цените на жилищата нарастват с 63% годишно, средната цена на квадратен метър на апартамент е със 121% по-висока, отколкото в столицата Анкара и с 34% по-висока спрямо третия по големина град – Измир.
Близо 1,5 милиона апартамента са продадени в Турция през 2020 г., според Турския статистически институт и Турската централна банка. Подобна сума (1,49 милиона) беше продадена през 2021 г., въпреки увеличението на цената от почти 60%.
Увеличението на цените на жилищата от близо 60% през 2021 г. изпревари инфлацията с 24 процентни пункта. Това означава, че тези, които са инвестирали в жилища, са получили не по-малко печалба от тези, които са разчитали на щатския долар. Очаква се търсенето да нарасне само ако инфлацията не покаже признаци на забавяне.