Издаването на първично разрешение за пребиваване (разрешение за престой) на чужденци в Истанбул, с изключение на „принудителни обстоятелства“, е спряно в цялата турска метрополия, съобщи вестник Dünya.
Според изданието, издаването на първично разрешение за пребиваване на чужди граждани е спряно, с изключение на случаите, свързани по-специално с необходимостта да се гарантира тяхната безопасност, лечение, образование и участие в дейности, свързани с международната търговия. От октомври 2022 г. 10 района на 17-милионния град с решение на турското министерство на вътрешните работи са временно затворени за чужденци за получаване на разрешение за престой. А от март 2023 г. това решение важи за всички 39 общини, пише Dünya, като отбелязва, че действията на местните власти се дължат на планове за борба с нелегалната миграция.
За незаконно отдаване под наем на жилища или настаняване в хотели собствениците на имоти подлежат на глоби, лишаване от книжки и дори свобода.
Според турските власти към 2022 г. в страната е имало 5,4 милиона чужденци, от които почти 1,3 милиона са живели в Истанбул, което представлява около 8% от населението му. От общия им брой над 500 000 са граждани на Сирия.
Новият ръководител на Министерството на вътрешните работи на Турция Али Йерликая, след като встъпи в длъжност, обеща до няколко месеца да сложи край на проблема с нелегалната миграция в страната. Истанбулската полиция провежда ежедневни акции срещу нелегалните мигранти почти в целия град, включително в туристическите зони. Над 5000 нелегални бежанци, предимно сирийци, са били задържани в Истанбул през последните две седмици, според вестник Milliyet.
Подробна статистика за средните цени на имоти в България по градове и квартали може да видите ТУК