Отидете към основна версия

1 704 4

Превърнаха емблематичен музей в технологичен център

  • тирана-
  • музей-
  • енвер ходжа-
  • албания-
  • технологичен център

В сградата някога са били изложени лични вещи и огромни снимки на Енвер Ходжа

Музей, построен в Албания през 80-те години в чест на дългогодишния комунистически диктатор Енвер Ходжа, се превръща в център за компютърно обучение на млади хора, като по този начин се премахва последната следа от изолираното и репресивно минало на страната, съобщава "Ройтерс", цитиран от Нова телевизия.

В сградата някога са били изложени лични вещи и огромни снимки на Ходжа. Сега бившият музей е изцяло преобразен от нидерландския архитект Вини Маас и се подготвя да приеме стотици млади албанци, желаещи да се обучават по компютърни технологии и кодиране – част от усилията на правителството за по-тесни връзки с Европейския съюз.

Първоначалните архитекти, сред които и дъщерята на Ходжа – Пранвера, са проектирали сградата във формата на пирамида, прославяйки лидера като фараон в египетски стил. Музеят е завършен през 1988 г., три години след смъртта на Ходжа и две години преди падането на комунистическия режим и началото на демокрацията.

Леон Сика, един от първите уредници на музея, казва, че в момента, когато музеят е бил завършен, е усетил, че той ще бъде „последната лопата за паметника на комунизма“ в Албания, тъй като по това време доминираните от Съветския съюз режими в Източна Европа започват да се рушат.

След анархичния крах на комунизма там пирамидалните флангове на сградата, запазени при ремонта, са използвани от децата като пързалки при липсата на детски площадки.

Обновеният кръгъл екстериор се състои от стълбища, които местни и чуждестранни посетители изкачват, за да видят панорамната гледка към столицата Тирана, която се е превърнала в модерен и оживен град. Интериорът в стил кубизъм включва нещо, което прилича на комплекти от подредени контейнери, които ще служат като класни стаи и които се издигат на няколко етажа до оригиналния стъклен купол.

Години наред албанците имаха различно мнение по въпроса как да бъде адаптиран музеят в съответствие с развиващата се демокрация, като някои с горчивина заради репресивното наследство на Ходжа поискаха той да бъде разрушен, а други искаха да го запазят като архитектурен символ. През следващите години в него се помещават нощен клуб, телевизионна станция и дори служители на НАТО по време на намесата на алианса за спиране на войната в съседно Косово през 1999 г.

„Това беше архитектурен паметник като никой друг“, казва Илда Казимлари, директор на инвестициите в офиса на кмета на Тирана. „От друга страна, първоначалната идея беше да има мавзолей в чест на (Ходжа) и затова хората искаха да заличат единствения символ, останал от времето на комунизма“.

Поставете оценка:
Оценка 1 от 1 гласа.

Свързани новини