Чужденците проявяват активен интерес към албанския курортен град Шънджин. Те са привлечени не само от възможността да си организират качествена лятна почивка на плажа за малко пари, но и от местния пазар на недвижими имоти.
Брокери в Шънджин отчитат голямо търсене от потенциални купувачи на имоти. Има интерес от албанци и жители на съседна Северна Македония, както и инвеститори от чужбина. По-специално имотите в този град се купуват масово от поляци, германци, австрийци и чехи. Най-популярни остават Rana-e-Khedhur и Kunia. Това са тихи и чисти райони.
Цените в Шънджин изглеждат доста разумни за чуждестранните купувачи. Но местните жилищни разходи нарастват бързо. През годината цените на апартаментите са се увеличили с 25%. Въпреки това квадратен метър е сравнително евтин за популярна курортна дестинация на брега на Средиземно море. Цената варира от 800 до 2000 EUR/кв.м.
Експертите отбелязват, че увеличението на цената на квадратен метър жилище се дължи до голяма степен на нарастващите разходи за строителство на фона на инфлацията и недостига на персонал. Освен това търсенето надвишава предлагането. Броят на апартаментите, построени в туристическата зона Шънджин през последните години, е доста голям. Но нуждите на пазара все още не са задоволени.
Подробна статистика за средните цени на имоти в България по градове и квартали може да видите ТУК
Напиши коментар:
КОМЕНТАРИ КЪМ СТАТИЯТА
1 Брей
Коментиран от #2
09:47 13.10.2023
2 ДрБр
До коментар #1 от "Брей":
Тая снимка не е от Шинджин.Коментиран от #3
10:59 13.10.2023
3 Този коментар е премахнат от модератор.
4 не е вярно
07:52 15.10.2023
5 Кирил
Същото важи и за бг
16:57 15.10.2023
6 Аз Кочо
Инфлация като тази е дългосрочен проблем. Това няма да изчезне след година или две. Федералният резерв както и ЕЦБ може да е на 8% след две години или може все още да е на 5,5%, с основен CPI от 4% до 6%. Би било само предположение да се предвиди инфлацията дотук, нищо повече, но можете да предвидите, че тя няма да изчезне просто така.
Това което ще се случи е че ще имаме дълъг период на висока инфлация придружен с високи лихви. Тоест парите ще продължат да поскъпват а активите да се обезценяват. И икономиките все още работят добре завръщайки се към нормалната парична политика загърбена от 40 години до днес. 40 години банките печатеха пари
което изстреля цените в космоса. Сега е обратното парите се изтеглят синхронизирано от обръщение а лихвите ще останат задълго високи. Това подкопава цените на активите бавно но сигурно.
10:53 16.10.2023