Отидете към основна версия

268 0

Пазарлъците за магистрала „Тракия” продължават

  • консорциума

Министерството на финансите и българо-португалският консорциум за строителството на магистрала "Тракия" продължават преговорите за финансирането, размера на таксите и обезщетенията, които ще получи концесионерът. Преговорите продължават по цял ден, защото ведомството не е приема исканията на консорциума, тъй като смята, че не са изгодни за България, коментира председателят на парламентарната анкетна комисия Йордан Мирчев.

Според огласения от министъра на регионалното развитие Валентин Церовски модел таксата за преминаване на леки автомобили по магистралата ще е 2.5 евро, а за камиони - 9 евро. От такси бяха освободени камионите над 12 тона. За преминаването им по магистралата консорциумът ще получава пари от винетките. Предвижда се държавата да плаща на консорциума, ако има по-нисък трафик. След 15 години се очаква инвеститорът да формира печалба. Магистрала "Тракия" ще е най-евтината в Европа и ще струва 2.6 млн. евро на километър, заяви Мирчев.

Преди седмица правителството удължи срока за подписване на договора с концесионера. Той изтича на 15 март. Условия за влизането му в сила са положителното решение на Комисията за защита на конкуренцията и финансовото приключване на проекта в тримесечен срок. Вече тръгнаха слухове, че несъгласията с условията на консорциума са в отговор на това, че Милен Велчев не стана вицепремиер, а "Новото време" не получи Министерството на регионалното развитие.

Поставете оценка:
Оценка от 0 гласа.

Свързани новини