Отидете към основна версия

5 464 62

Нов модел за покупка на жилище

  • жилища-
  • цени-
  • схема-
  • сделка

Какво ще се случи на пазара през 2025 година

Снимка: М. Богданова

Появата на сделки тип наемане с опция за покупка е продиктувана от разбирането на някои продавачи, че при настоящите условия техният имот не може да бъде продаден. Логиката на сделката е, че продавачът, който ползва имота под наем, не замразява парите в имота си, а купувачът генерира доходност от сделката.

Наем с опция за закупуване, е договор, в който купувачът желае да придобие имот за постоянно живеене, иска да го обитава и използва незабавно, но иска да отложи окончателното решение за покупка за по-късен момент, уточняват брокери от аг.. "Адрес".

При договора за наем с опция за закупуване купувачът и продавачът сключват договор за продажба на имот, като купувачът плаща в аванс малка част от цената на имота (обикновено от 5 до 15%). Оставащата част от цената на имота се плаща след определен период (от 2 до 5 години), като за това време купувачът ползва имота под наем. Когато се сключи окончателен договор за продажба на имота, платеният наем се приспада от дължимото плащане. Aко купувачът се откаже от сделката, губи платения аванс и наем.

През времето на използване на имота от наемателя-купувач, продавачът не може да предлага имота на пазара, като по този начин запазва изключителната възможност за покупка за този купувач, за целия срок на договора.

Според анализа на компанията пазарът на жилища през предстоящата година ще бъде по-трудно предвидим в средносрочен и дългосрочен план, като причината е, че факторите, които го формират, навлизат в процес на плавно изменение. Според имотните агенти обаче не се очакват съществени и резки сътресения, а по-скоро постепенно напасване на всички участници към променящите се условия.

"Тенденцията, на която сме свидетели вече няколко години, за пазар, доминиран от продавача, ще се измени, търсенето и предлагането ще се балансират, но купувачите ще вземат по-бавно решението си за покупка. Основната причина за това са очакваното влизане на България в еврозоната, както и новите банкови условия, предлагани от някои банки", казва Гергана Тенекеджиева, изпълнителен директор на АДРЕС.

Според нея, движението на ценовите нива зависи от сделките, но поради натиска от еврозоната е вероятно да станем свидетели на допълнителни ръстове. Това покачване ще отказва поетапно част от купувачите от намерението им за покупка. Тя коментира още, че към момента не се очертават и значителни повишения в лихвите по ипотечните кредити, а в големите градове по-бързо ще се реализират жилищата в райони с добра инфраструктура.

Подробна статистика за средните цени на имоти в България по градове и квартали може да видите ТУК

Поставете оценка:
Оценка 2 от 9 гласа.

Свързани новини