Отидете към основна версия

767 0

Протести срещу новите ски курорти

  • които-
  • територията-
  • българия-
  • писти-
  • според-
  • проекта-
  • банско-
  • национален-
  • еколозите-
  • момента-
  • много-
  • строителство-
  • супер-
  • организации-
  • трябва-
  • защитените-
  • природа-
  • територии-
  • инвестиционни-
  • земята-
  • закона-
  • правителството-
  • неправителствените-
  • съвет-
  • рила

Да се спре строителството на ски писти, хотели, ВЕЦ-ове или вятърни централи в защитените територии, а правителството спешно да изтегли внесените в парламента проектоизмененията в два закона, които допускат да се навлиза в националните паркове при изпълнение на инвестиционни проекти - това поискаха вчера девет екоорганизации. Те са изработили анализ и оценка на националната природозащитна политика за последните 15 години с подкрепата на Американската агенция за международно развитие (USID). В тях е дадена и пълна картина на състоянието на защитените територии в България, които през последните години застрашително намаляват.

България ще влезе в Европа с опустошена природа, ако държавата продължи да толерира необмислени инвестиционни проекти, заявяват в декларация до държавните институции природозащитниците. Документът е подписан от федерация "Зелени Балкани", Асоциацията на парковете в България, българското представителство на Световния фонд за дивата природа, Българско дружество за защита на птиците, Информационен и учебен център по екология, Българска фондация за биоразнообразието, сдруженията "За земята", Природен фонд и Сдружение за дива природа "Балкани".

Декларацията ще бъде разпратена до президентството, парламента, правителството и представителството на Европейската комисия в България. Целта е да се привлече вниманието към бездействието на институциите, отговорни за опазването на българската природа. Според еколозите, ако строителството в планините и по Черноморието продължи, ще бъде застрашено и създаването на екологичните зони в мрежата НАТУРА 2000, с които през 2007 г. страната трябва да влезе в Европейския съюз. В момента тези площи покриват едва 6% от територията на страната, твърдят организациите, а за да изпълни евродирективите, Министерството на околната среда и водите (МОСВ) е определило постигането на 34 на сто защитени площи.

До момента ековедомството е избрало потенциални зони, които да покриват това условие, но в много от тези зони строителството настъпва и ако това продължи, страната може да не изпълни задълженията си, предупредиха от сдружението "За земята".

"Предизборно се бърза със "Супер Боровец" и други инвестиционни проекти, които нямат бъдеще и са икономически неизгодни", коментира и депутатът от ДСБ Евдокия Манева. Преди две седмици нейната парламентарна група е изпратила писмо до премиера Симеон Сакскобургготски с искане незабавно да се оттеглят двата проекта за изменения в Закона за защитените територии и Закона за биологичното разнообразие. "Ако това не стане, ще изпратим жалба до Европейската комисия, защото тези законопроекти са в противоречие с евродирективите, които България е приела да изпълнява", заяви Манева, която е бивш министър на екологията в правителството на Иван Костов.

Според природозащитните организации се бърза и с много други обекти, които застрашават ценни планински райони. Жеко Спиридонов от Природен фонд припомни, че в Европа планинският туризъм под 1500 м е обречен заради глобалното затопляне. Заради засушаването курортите в Швейцария например, както и в други алпийски държави, отдавна търсят алтернативи, тъй като запълването на базите е незадоволително. В същото време в България масово се сече с идеята да се прокарат 200 км писти, допълниха от сдружение "За земята".

Според Тома Белев от Асоциацията на парковете решаването на проблема със защитените територии трябва да започне със спешни промени в едноименния закон, като се включи текст, който да забрани строителство, свързано с промяна на предназначението на земята. По думите му спешно трябва да се коригира и Законът за устройство на териториите, който в момента не допуска жалби при незаконно строителство. "Подобно обжалване правят само собствениците на имотите, но не и техните съседи или пък неправителствените организации", поясни Белев. Това връзва ръцете на еколозите за съдебни искове срещу незаконното строителство.

По същото време във вторник се състояха обществените дискусии в Банско и Самоков, свързани с два от цитираните инвестиционни проекта - разширяването на ски зоната в курорта по искане на сегашния концесионер "Юлен" АД и изграждането на т.нар. Супер Боровец. Общинският съвет в Банско разреши с 11 гласа за и 6 въздържали се да се изградят седем нови ски писти и шест туристически пътеки в Пирин. Предложенията бяха обсъдени в присъствието на много граждани. Отхвърлено беше прокарването на нови писти южно от връх Тодорка, защото така ще се навлезе в територията на Националния парк "Пирин" и вододайната зона на града. Новите ски съоръжения, които се предвижда да бъдат изградени над Банско, ще бъдат на площ от 112.19 хектара, което означава, че "Юлен" ще търси нова процедура за одобрение от МОСВ за предоставяне на тези площи от територията на Национален парк "Пирин". В момента концесионерът има разрешение за срок от 30 години да ползва 99.55 хектара от територията на парка.

При обсъждането на проекта в Самоков няколко неправителствени организации са подкрепили изграждането на "Супер Боровец", съобщиха от общината. Според Тома Белев обаче само една трета от тях са легитимни екоорганизации. Цвета Христова от сдружение "За земята" уточни, че над 10 природозащитни сдружения са представили своите становища и всички те са против навлизането в Националния парк "Рила" и изсичането на ценните дървета там. От екоминистерството не е имало представител на обсъждането, държавата била представлявана само от служител на Национален парк "Рила". След обсъждането оценката заедно с всички становища на неправителствените организации трябва да се внесат в МОСВ. Процедурата ще приключи с решение на Висшия експертен съвет към ведомството. В него членуват двама представители на неправителствените организации. Според Христова те ще защитят становището на еколозите срещу изпълнението на проекта.

Посочените от еколозите обекти:
* Ски зоната в Банско - при разрешени 100 ха са построени писти на територия до 300 ха. МОСВ и Министерският съвет, нарушавайки всичките разпоредби на българското и международното законодателство, неправомерно реши, а после не успя да осъществи и контрол за опазване на предписанията си в решенията по оценка на въздействие върху околната среда в ски зоната. Шири се безразборно строителство на частни хотели в Банско, не са решени проблемите с инфраструктурата, вкл. канализация, електро- и водоснабдяване.
* Проект "Супер Боровец" - 58% (138 ха) от новия курорт ще навлиза в територията на Национален парк "Рила" и "Централен рилски резерват". Ще бъдат засегнати много видове, защитени от Закона за биологичното разнообразие.
* Ски курорт под връх Вежен - пряко засяга Национален парк "Централен Балкан" и резерватите Царичина и Боатин.
* Ски комплекс край връх Ком - на територията на бъдещ национален парк "Северозападна Стара планина". За проекта кандидатстват "Глобъл мениджмънт венчърс", "Домекском" и "Олимп"
* Ски комплекс "Перелик" - засяга територията на природен парк "Западни Родопи".

Поставете оценка:
Оценка от 0 гласа.

Свързани новини