Правителството прие промени в Наказателния кодекс (НК), с които се въвеждат по-тежки наказания за престъпления срещу малолетни и непълнолетни лица. С измененията се увеличават и давностните срокове за преследването на извършителите на този род престъпления.
Така давността започва да тече не от момента на извършване на престъплението, а от навършването на 18-годишна възраст от пострадалия.
Промяната ще предотврати възможността извършителите да избегнат наказателна отговорност. Тя дава гаранции, че децата - жертви на престъпления сред посочените в глави втора и четвърта от Особената част на НК (престъпления против личността и против брака, младежта и семейството), разполагат с достатъчно дълъг срок и след навършване на пълнолетие, за да сезират лично компетентните органи за
извършеното.
Въвежда се и квалифициран състав за престъпления със сексуален характер по отношение на лица до 10-годишна възраст. Това е ясен знак за нулева толерантност към насилието над най-малките и уязвими членове на обществото, като наказанията за подобен род престъпления се увеличават драстично и за определени състави вече предвиждат до 20 години затвор.