Обучението по чужд език в европейски страни е една от последните форми, които се използват от трафикантите на хора. Много младежи се подлъгват по обяви с желанието да научат друг език и заминават в чужбина.
Това стана ясно по време на конференцията на тема "Трафик на хора - мерки за противодействие в държавната политика и ролята на неправителствения сектор", която се провежда в хотел "Хилтън", съобщи „Стандарт”.
Във форума участват представители на фондация "Ханс Зайдел", МВР и националната комисия за борба с трафика на хора. Според Антоанета Василева, секретар на националната комисия за миналата година са получени 70 сигнала от граждани, които касаят трафика на хора, а пострадалите от това престъпление са 126. 80 % от случаите са свързани предимно със сексуална експлоатация, а по-малко са жертвите на трудова експлоатация.
Според статистиката общо 78 са жертвите, които са получили подкрепа в кризисните центрове за настаняване. За важността на проблема говори и проф. Урсула Менле, зам.-председател на фондация "Ханс Зайдел". Според нея в Германия има тясно сътрудничество между полиция, правосъдие и неправителствени организации за борба с трафика на хора. От 100 жени, които са били задържани като жертви на трафика, само 1 обаче стига до това да дава показания пред съдия, тъй като жертвите се страхуват.
Проблемът в Германия е, че тъй като проституцията е легализирана, е много трудно за експертите да разграничат легалното от нелегалното продаване на плът. Депутатът в Европейския парламент Мария Габриел нарече трафика на хора съвременно робство. Тя каза, че 79 на сто от жертвите са жени и момичета. Очерта и петте приоритета за борба с трафика. Сред тях е осъществяване на правен анализ на уродливото явление, който трябва да бъде готов до 2016 година.
Около 32 млрд. долара е спечелил бизнесът с трафик на хора през миналата година по данни на ООН, съобщи зам.-министърът на вътрешните работи Димитър Георгиев, цитиран от bTV.
Той посочи, че през миналата година у нас за трафик са били осъдени 110 души, като 82 от тях са с влезли в сила присъди. Най-уязвимата група у нас остават ромите, а сред градовете, от които се изнасят най-много жертви на трафик за чужбина са Сливен, Варна, Бургас, Пловдив, Русе, Монтана и Добрич.
По думите на Георгиев във Великобритания жертвите се водят насила най-вече за джебчийство, в Чехия - за трудова и сексуална експлоатация, а в Швеция - предимно за трудова
експлоатация.