Стотици тонове стоки менте залавят митниците всяка година. Сред най-често залавяните ментета у нас са аксесоарите за телефони, спортните облекла и парфюми.
Оказва се, че фалшивите стоки по въздух не са чак толкова много, колкото тези по суша.
„Най-често фалшифицираните стоки са облекла, обувки, тоалетни води и парфюми. На следващо място са аксесоарите за мобилни телефони”, каза в „Здравей, България” инспектор Мария Кузева от Агенция „Митници”.
Интересен случай на митница „Аерогара София” е залавянето на заготовки на ключове за моторни превозни средства. „Миналата година сме задържали 800 такива ключа, които бяха унищожени”, добави инспекторът.
През миналата година са били спипани 426 нарушители, които са се опитали да вкарат в страната ни менте стоки.
Най-често ментетата са вкарвани от Турция, Китай и Хонконг.
Купувачите трябва да внимават не само за цената, но и за етикета на стоката. Като пример бе посочено, че примерно трудно на пазара човек би могъл да си закупи марков парфюм, тъй като си има специализирани магазини за тази цел.
Вчера в Рим се проведе конференцията на високо ниво „Борбата с фалшификациите и съживяване на икономиката“. Тя бе открита от президента на сената Пиетро Грасо. В речта си вицепрезидентът на ЕК Антонио Таяни специално отбеляза кампанията в България.
Във форума взе участие и министърът на икономическото развитие Занонато, командващият генерал на гвардията Каполупо, директорът на италианските митници Пелеги. Участник в конференцията бе и главният редактор на в. „Строител“ и председател на „Клуб-журналисти срещу корупцията“ Ренета Николова. Тя говори за кампанията срещу фалшифицирането на стоки в България, чието начало бе поставето с визитата на в София през септември м.г. на Антонио Таяни.