Отидете към основна версия

2 053 6

"Ало" измамниците се насочиха към Добрич

  • ало измамници-
  • добрич-
  • полиция-
  • бум

Най-честите жертви са пенсионерите

Снимка: БГНЕС

Бум на телефонните измами през последната седмица в Добричко. За броени дни случаите там са 4. Органите на реда призовават хората да разговарят повече с възрастните си близки, които са основният обект на посегателствата. Обикновено се залавят само „мулета”, защото поръчителите действат от чужбина. Мошениците запазват основните схеми на измама, но стават все по-арогантни и агресивни.

Само за броени дни в Добричко са осуетени 4 опита за телефонни измами, а в един от случаите 80-годишна жена е дала 15 600 лева на непознат. „В края на седмицата имахме фрапиращ сигнал в Балчик. Непознат мъж звъни на стационарния телефон на 80-годишна жена в крайморския град като заявява, че синът ѝ е арестуван и е необходимо да събере дрехи и сума пари, които да предостави”, заяви Стоян Стоянов, говорител на ОДМВР-Добрич.

В паника жената събира заръчаното и го слага в сак, който предава на непознат пред входа на жилището си. „Колегите успяха да идентифицират така нареченото „муле”. Успяхме да установим сумата пари, както и дрехите. Същите са иззети по надлежния ред и съответно предадени на потърпевшата жена”, посочва Стоянов.

Преносителят на парите се оказва таксиметров шофьор, който е заловен на граничен пункт Дуранкулак. „Трудно е да се стигне до фактическите извършители, тъй като „мулетата” във всички случаи изнасят парите в чужбина и по-конкретно на територията на Румъния”, посочва прокурор д-р Даниел Илиев, говорител на Районна прокуратура Добрич.

„Ало” измамниците са български граждани, които пребивават за кратко в северната ни съседка, докато извършват ударите. За да бъдат заловени обаче е необходимо съдействие от румънските власти. Не винаги обаче измамата може да бъде пресечена. Последните опити са по схемата: инкасатор иска да му се платят просрочени сметки за ток или вода, или пък за отстраняване на авария. В нея вече се включват и мними колекторски фирми. Най-уязвимата група си остават възрастните и самотно живеещи хора.

Полицията и прокуратурата редовно провеждат срещи с пенсионери в малките населени места за разясняване на измамните схеми, но те не секват. Затова е необходимо по-младите да разговарят с родителите си, категорични са специалистите.

Поставете оценка:
Оценка 2 от 5 гласа.

Свързани новини