Край Царево се провеждат археологически разкопки – за пръв път в историята на морския град, предаде БГНЕС.
Научният екип е под ръководството на Милен Николов – археолог от Регионален исторически музей-Бургас. Археологическият обект е в непосредствена близост до църквата "Успение Богородично". Василико и респективно Царево, имат много по-древна история, отколкото се смяташе досега.
При разкопките открихме многобройни свидетелства за това, че тук е имало старо тракийско селище от ІV - ІІІ век пр. Хр., което е съществувало до към І в. сл. Хр. "Разкопките започнаха на 27 юни по правителственият проект "Виа Понтика". Досега сме открили най-ранните материали от IV – III в. пр. Хр., което е неочаквано и приятна изненада, защото досега се смяташе, че селището е било сравнително ново. Това върна историята на града с около 2500 години назад", обясни археологът.
Много са находките, които показват рязка динамика на живота на това място през този период. "Проучваме една казарма, която е възможно да е била митницата на Василико. Това място е било доста активно още от VI век", добави Николов.
Безспорна изненада е и фактът, че от средновековния период се откриха находки още от Х в. – с два века по-рано, отколкото се приемаше досега. От ХІІ-ХІV в. се откриха също така много находки, както и от периода ХV-ХVІІІ в. "Културните напластявания показват, че през цялата античност на това място е имало живот, след VI в. е пиковият период на живот, а X в. нататък животът е бил много сериозен. Има изключително сериозни находки – четирифитилна лампа, гробни дарове, цели съдове. Обектът даде много като находки", каза още археологът.