Подводни археолози проучват акваторията на Несебър с цел промяна на границите на археологическия резерват. Това се прави по искане на ЮНЕСКО, заради статута на града, който е под егидата на световната организация за опазване на културното наследство, пише БНР.
Значителна част от древния град Месембрия, близо 1/3 е под вода. Там има впечатляващи архитектурни съоръжения, крепостни стени, вълноломи, посочи директорът на Центъра по подводна археология Найден Прахов:
"Към момента те не влизат в границите на резервата, в охранителната му зона, т.нар. буферна зона. Комитетът на ЮНЕСКО препоръчва на България те да бъдат включени в него, което е най -естественото нещо, тъй като те са част от древния град. В момента ние довършваме проучванията на известните до момента, от по ранни археологически проучвания и от други източници, паметници под вода и подготвяме това предложение за минимална промяна на границите на резервата, така че в него да попаднат и тези археологически обекти."
Те и до момента са добре защитени от режимите за опазване на културната ценност, но се предвижда да бъдат включени и към границите на археологическия резерват, добави Прахов.