Дните на турската култура завладяха сърцата на участниците с оживена програма на турското изкуство, занаяти, кухня и традиции. Арена на събитията беше столичният хотел "рамада", уточняват от посолството на Турция.
Работилниците по мрамориране (ebru) и керамика (torna) позволиха на участниците да се впуснат в сложния и творчески свят на традиционните турски изкуства. Тези семинари не само подчертаха изключителното майсторство на турските занаятчии, но също така предоставиха възможност за междукултурно взаимодействие и признателност.
Беше представен и изящен експонат от института Kırklareli Olgunlaşma. Изложбата включваше зашеметяващи керамични и текстилни произведения, които вдъхнаха живот на турското майсторство. Присъстващите бяха изумени от сложните модели и техники, отразяващи вековна турска художествена традиция, която продължава да процъфтява и днес.
Кулминацията на вчерашният ден беше модното ревю "Турско червено и лунно бяло", което отпразнува историческото и културно значение на емблематичното турско червено. Ръчно изработените облекла демонстрираха вечната красота и елегантност на традиционния турски текстил, създаден от талантливите занаятчии от института Kırklareli Olgunlaşma.
Историята на турското червено датира от османската епоха, като води началото си от град Одрин. Този жив нюанс на червено, постигнат чрез сложен процес на боядисване в 38 стъпки, беше не само визуално поразителен, но също така придаде на тъканта антибактериални и противогъбични свойства – качество, несравнимо дори със съвременните технологии.
През XVII и XVIII век тайната формула на турското червено се превръща в центъра на вниманието на европейските търговци, които се стремят да възпроизведат нейния блясък. Известен в Европа като Rouge d’Andrinople (Odrine Red), той революционизира европейския текстилен пазар и затвърди мястото си като символ на османската иновация.
Възродено след задълбочени академични изследвания и патентовано през последните години, турското червено сега се празнува не само в текстила, но и в керамиката и други занаяти, благодарение на усилията на институции като Kırklareli Olgunlaşma Institute.
В своето основно слово Н.Пр. Посланик Мехмет Саит Уянък подчерта важността на културните събития за насърчаване на по-дълбоките връзки между Турция и България. „Дните на турската култура не само празнуват нашето богато наследство, но и служат като мост на приятелството и разбирателството между нашите две нации. Работилниците, изложбите и това зашеметяващо модно шоу са доказателство за споделената културна хармония между Турция и България".
„Следващата година ще продължим да организираме поредица от културни, академични и кулинарни събития, за да отпразнуваме стогодишнината от подписването на Споразумението за приятелство между Турция и България.“
Посланикът също така изрази благодарност на ключови участници, включително ректора на Университета по телекомуникации и пощи, професор Миглена Темелкова, за нейната трайна подкрепа за културния и академичен обмен, както и на собственика на Klas Gıda г-н Сейхан Якупоглу за неговото щедро спонсорство.
Дните на турската култура ще продължат и днес в Университета по телекомуникации и пощи в София, като вклюват: Работилници за мрамориране (ebru) и керамика (torna); изложба на керамика и текстил от Института за занаяти Къркларели; дегустация на турската кухня; специален кът за турско кафе в чест на Световния ден на турското кафе.